Usytuowanie budynku względem działki a dowolność inwestora
Mogłoby się wydawać, że usytuowanie budynku względem działki jest umiejscowieniem losowym, według dowolnego pomysłu inwestora. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Podporządkowanie inwestora dotyczy nie tylko zasad czy przepisów, istnieje ono także wobec planu zagospodarowania przestrzennego. To te czynniki mają największy wpływ na to, gdzie na działce stanie ostatecznie budynek. (program do egzaminu na uprawnienia na komputer) (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)
Usytuowanie budynku względem działki i podstawowe przepisy
Usytuowanie budynku względem działki jest kwestią niezwykle istotną. Należy pamiętać, że już sam kształt i wielkość działki warunkują, czy cokolwiek można na nich postawić. W drugiej kolejności cechy te decydują o tym, jakie zabudowania są dozwolone na działce. Według ustawy, odległość budynku od granicy działki powinna wynosić co najmniej 3 metry w przypadku ścian bez otworów. Ściany z otworami takimi jak na przykład drzwi czy okna (także te dachowe) powinny znajdować się w odległości minimum 4 metrów od krańca działki. Tylko niektóre elementy mogą być umieszczone bliżej. Mowa tu o balkonach, schodach zewnętrznych czy gzymsach, które nie powinny znajdować się bliżej niż 1,5 metra od działki sąsiada. W przypadku budynków inwentarskich lub gospodarczych odległość od ściany z otworami do ściany sąsiadującego budynku nie może być mniejsza niż 8 metrów. Warto pamiętać, że ściany stojące zbyt blisko granicy działki spowodują brak odbioru budynku. Niestety nie będą to jedyne konsekwencje. (uprawnienia architektoniczne)
Usytuowanie budynku względem działki – czy jest możliwe jakiekolwiek odstępstwo?
Mogłoby się wydawać, że na swojej drodze w odpowiednim umiejscowieniu budynku na działce spotyka się same przeszkody. Na szczęście tak nie jest, a plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnego miejsca może być pod pewnymi względami przychylny dla inwestora. Niektóre plany zaznaczają, że budynek może znajdować się w odległości 1,5 metra od granicy działki. Jest to spore udogodnienie dla tych, którzy chcą wybudować większy dom na stosunkowo niewielkiej działce. Pytając o plan zagospodarowania przestrzennego możemy się dowiedzieć, że takowy dla konkretnego miejsca nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że jest to teren wyjęty spod przepisów. W takiej sytuacji konieczne będzie ubieganie się o decyzję w sprawie warunków zabudowy. Na jej podstawie można uzyskać ewentualne odstępstwo od ogólnie wyznaczonych przepisów prawa. (pytania do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)