Na początku warto zaznaczyć, kto może starać się o uzyskanie ww. uprawnień w wybranej specjalności. Uprawnienia są dedykowane absolwentom studiów technicznych inżynierskich. Takie uprawnienia umożliwiają sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Najtrudniejszy wybór istotnie dotyczy rodzaju uprawnień (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Dokonanie wybory toczy się między uprawnieniami do projektowania oraz kierowania robotami budowlanymi. Niemniej jednak można wybrać oba uprawnienia jednocześnie.
Wybór praktyki zawodowej
W związku z tym, jaką decyzję podejmiemy będzie zależał wybór praktyki zawodowej oraz zakres wiedzy wymaganej na egzaminie uprawnień budowlanych.
Dzięki praktykom studenckim, wielu osobom udaje się podjąć decyzję już na etapie studiów (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych). Z drugiej strony mamy natomiast przykłady osób, które bardzo długo czekają z podjęciem decyzji. Plany aplikanta są podyktowane wyborem danego rodzaju uprawnień. Wiele zależy od tego, jak szybko chcemy rozpocząć pełnienie samodzielnej funkcji technicznej (program uprawnienia budowlane).
Kluczowe są również indywidualne predyspozycje i upodobania. Dla osób, którym bardziej odpowiada praca z dokumentacją projektową, czy prowadzenie analiz powinny wybrać uprawnienia projektowe. Z kolei dla osób lubiących bezpośredni kontakt z ludźmi i pracę na budowie lepszym rozwiązaniem będą uprawnienia wykonawcze.
Kwestie finansowe
W zależności od posiadanych uprawnień można liczyć na mniejsze lub większe wynagrodzenie (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). W związku z tym warto zastanowić się nad tym, czy na naukę możemy poświęcić dłuższy czas, czy zależy nam na szybkiej gratyfikacji finansowej. To istotna decyzja dla osób, które mają środki finansowe i mogą poświęcić czas na naukę, czy też nie. Podjęta decyzja może zaważyć na bliższej oraz dalszej przyszłości praktykantów ubiegających się o uzyskanie danych uprawnień.