Wykonywanie obowiązków znajdujących się na barkach architekta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dbałość o bezpieczeństwo, spełnianie określonych norm, czy chociażby koordynowanie prac podległych ekip. To wszystko narzuca konieczność posiadania szerokiej wiedzy oraz uprawnień, które ją potwierdzają i jednocześnie pozwalają na legalne pełnienie tej roli.
Jak już pewnie się domyślasz – ten artykuł poświęcimy sobie na przybliżenie oraz omówienie tematyki związanej z uprawnieniami niezbędnymi do wykonywania zawodu architekta. Jakie są ich rodzaje? Jakie wymagania należy spełnić, aby je zdobyć? Aż wreszcie – z jakimi korzyściami wiąże się wykonywanie prestiżowego zawodu architekta? O tym przeczytasz już za chwilę.
Jak zdobyć uprawnienia architektoniczne?
Warto zaznaczyć, iż uprawnienia architektoniczne dzielą się na dwie grupy.
- Pierwszymi z nich są uprawnienia bez ograniczeń, czyli takie, które dają możliwość projektowania i kierowania robotami przy budynkach o dowolnych rozmiarach. Aby móc to robić – niezbędne jest ukończenie kierunkowych studiów architektonicznych – zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. W tym obszarze konieczne jest również odbycie praktyk.
- Do drugiej grupy zaliczają się uprawnienia dotyczące ograniczonego zakresu. Architekci, którzy je posiadają, mogą projektować oraz nadzorować prace nad obiektami, których kubatura nie przekracza 1000 metrów sześciennych.
Po spełnieniu powyższych wymagań – należy również zdać specjalistyczny, płatny egzamin.
Co zapewnia posiadanie takich uprawnień architektonicznych?
Tego rodzaju uprawnienia są przede wszystkim niezbędnym czynnikiem do wykonywania zawodu polegającego zarówno na projektowaniu obiektów, jak i prowadzeniu i nadzorowaniu wszelkich prac budowlanych.
Ich posiadanie otwiera wiele furtek, dzięki którym można stale podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać nowe doświadczenia, a także – cieszyć się atrakcyjnym i satysfakcjonującym wynagrodzeniem.

Czy zawód architekta wnętrz wymaga takich uprawnień?
Zajmowanie się projektowaniem wnętrz nie wymaga przebycia aż tak skomplikowanej i wymagającej drogi. Zamiast uprawnień wystarczy bowiem odpowiednie wykształcenie oraz posiadanie pożądanych umiejętności.
Oczywiście, doświadczenie w pracy architekta wnętrz można potraktować jako spory atut. Wiedza oraz zdolności nabyte podczas wykonywania tego zawodu ułatwiają nie tylko zdanie egzaminu, ale są również niezwykle przydatne podczas realizacji bardziej złożonych i wymagających projektów (domów, mieszkań, lokali komercyjnych itp.).
Szukasz pomocy przy zaprojektowaniu, a następnie poprowadzeniu wszelkich prac budowlanych na Twoim obiekcie?
Jednym z rozwiązań, które mogą oszczędzić Twój czas, ograniczyć nerwy, a także zminimalizować poziom poniesionych kosztów – jest skontaktowanie się z profesjonalnym architektem wnętrz. Postaw na współpracę z doświadczonym specjalistą, a gwarantujemy, że Twoja inwestycja przebiegnie sprawnie i zakończy się pełnym powodzeniem.