Pytanie na egzaminie ustnym na uprawnienia budowlane (z praktyki budowlanej): na co należy zwrócić uwagę podczas układania płyt kamiennych na posadzkę?
Gruntowanie podłoża
Podłoże do zagruntowania musi być czyste, suche, wolne od substancji obniżających przyczepność. Zabrudzenia i warstwy o słabej wytrzymałości należy usunąć. Istniejące pozostałości warstw klejowych należy zeskrobać i zmyć wodą. Preparat do gruntowania stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Środek nanosić równomiernie, cienką warstwą. W przypadku stosowania preparatu o drażniącym zapachu gruntowanie należy wykonywać poza godzinami przybywania osób w danym pomieszczeniu. Podczas aplikacji należy unikać powstawania przeciągów. Prace należy wykonywać w temp. +5÷25°C. Preparat do gruntowania należy składować w chłodnych pomieszczeniach i oryginalnych opakowaniach.
Układanie płyt kamiennych
Oczyszczone i zagruntowane ówcześnie podłoże musi być suche. Prace należy wykonywać w temp. +5÷25°C. Nierówności do 2 cm można wyrównać za pomocą kleju. Przy większych nierównościach podłoże należy uprzednio wyrównać. Płyty kamienne muszą mieć równe krawędzie, nie mogą „łódeczkować”. Jeśli kamień charakteryzuje się różnicą koloru i struktury, należy poświęcić dużo czasu na wymieszanie płyt tak, by tworzyły harmonijną całość. Do układania płyt należy stosować klej przeznaczony do kamienia naturalnego. Należy zwrócić uwagę na to, czy klej jest odpowiednio elastyczny do danego podłoża. Płyty nie mogą być układane bezfugowo, ze względu na możliwość pęknięcia. Jeśli płyty układane są w sąsiedztwie już istniejącej posadzki kamiennej to grubość i kolor fugi należy dobrać do sąsiadującej, już ułożonej posadzki. Na podłożach odkształcalnych należy stosować fugę elastyczną. Zanim powierzchnia zostanie zafugowana musi minąć trochę czasu, aby umożliwić szybsze wyschniecie kleju. Jeśli fuga zostanie ułożona zbyt wcześnie może powstawać zjawisko przenikania wilgoci na powierzchnię. Dylatacje między płytami, połączenia ścian i słupów z posadzką należy uzupełnić silikonem zapewniając prawidłową pracę kamienia. Podczas wykonywania prac polegających na wymianie posadzki kamiennej na nową należy również zwrócić uwagę na konieczność demontażu cokolika, a następnie jego ponowny montaż i przemalowanie ewentualnych uszkodzeń ścian.
Pokrycie posadzki warstwą środka antypoślizgowego
Przed aplikacją właściwą należy wykonać próbę. Powierzchnia do zastosowania preparatu musi być czysta i sucha. Stopień antypoślizgowości przed i po zastosowaniu preparatu należy zmierzyć specjalnym urządzeniem. Środek należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Należy unikać kilkukrotnego stosowania środka miejscowo, aby nie powstały zróżnicowane faktury. W przypadku konieczności powtórzenia aplikacji, czynność należy wykonać na całej powierzchni. Podczas nanoszenia preparatu, należy dopilnować, aby wszystkie elementy mogące ulec zabrudzeniu były zabezpieczone. Elementy ceramiczne, porcelanowe, marmur, wapień oraz metale mogą być podatne na działanie środka. Należy unikać stosowania preparatów, które mogą wchodzić ze sobą w reakcje (grunty, impregnaty itp.). Środek antypoślizgowy może, w przypadku niektórych materiałów, doprowadzić do zmniejszenia połysku. Preparat po wyschnięciu może aktywować się pod wpływem wody.