fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Układanie na dachu dachówek

Układanie na dachu dachówek

Montując dachówki na dachu prace powinny przebiegać od prawej strony do lewej, ponieważ dom stoi w zgodzie z kierunkiem wiatru. Po jednej z połaci będzie on się wówczas ześlizgiwał, a druga z połaci ustawiona zostanie tu „pod włos”. W związku z tym dobrą praktyką będzie tu zwiększenie liczby mocowań dachówek, jakie zlokalizowane są na tych dachowych połaciach, i które ułożone są pod prąd w stosunku do wiatrów wiejących na tym terenie.

Układanie na dachu dachówek
Układanie na dachu dachówek

Mocowanie dachówek a siła wiatru

Pomimo, że dachówki mocuje się w taki sposób, aby nie odleciały one przy silnych wiatrach, to czasami jednak może do tego dojść w związku z siłami ssącymi. Na połać wiatr działa siłą parcia oraz ssania. Podczas ssania poza siłami w dachowej konstrukcji pojawia się problem z tym, że dachówki „odlatują”. Projekt powinien określać liczbę mocowań dachówek oraz punkty, w jakich powinny te mocowania się znajdować. Na rynku czołowi producenci dachówek podają zasady ogólne odnośnie stref dachu oraz połaci.

Spinki do zaczepiania dachówek

Niektóre ze spinek, jakie służą do mocowania dachówek na połaci zaczepia się o łaty. W tym wypadku dobiera się je pod kątem wysokości łat, a inne z kolei wbija się w te łaty. Te, jakie przeznacza się do dociętych dachówek nasadzane są na bok elementu dociętego i mocuje się je do wkrętów. Na rynku bardzo dużo modeli ceramicznych dachówek, jak i betonowych posiada fabrycznie stworzone otwory. W tak przygotowane otwory można wkręcać śruby, albo też wbić gwoździe. Za pomocą wkrętów przykręca się szczytowe dachówki oraz kalenicowe elementy. Połaciowe dachówki, do jakich zalicza się np. karpiówki montuje się przy użyciu gwoździ, gdyż inaczej niż w przypadku wkrętów, gwoździe można wyjmować. Takie działanie sprawia, że można tu skutecznie wymienić element, jeśli dojdzie do jego uszkodzenia. Poza spinkami akcesoriami do mocowania dachówek są też klamry, gwoździe i wkręty.

Siły ssące działające na dachówki

Obszary szczytowe na dachowej połaci pokrytej dachówkami zwykle nie przekraczają 2 metrów. Brzegowe strefy z kolei o większej ssącej sile zlokalizowane są także w elementach, jakie przechodzą poprzez połać. Takimi elementami są lukarny i kominy. Kiedy wysokość elementów wynosi tu przeszło 0,35 metrów, a przy połaci szerokość minimum 0,5 metrów, wówczas szacuje się, że brzegowe strefy nie wynoszą tu mniej od 1 metra i więcej od 2 metrów. Powierzchnia pozostała dachu stanowi połaciowy obszar. Do podstawowej zasady w tym wypadku zalicza się mocowanie, co czwartej albo, co piątej dachówki, w każdym z rzędów. Zachowuje się tu jednak w poziomie przesunięcie o jedną dachówkę.  Z tego tez względu montując w trzecim z rzędów piątą oraz dziesiątą dachówkę oznacza to, że w czwartym rzędzie przytwierdzona została szósta dachówka i jedenasta. W celu mocowania dachówek zaleca się stosowanie systemowych klamer, jakie przypisane są do danych modeli dachówki, które oferują producenci na rynku dachówek.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com