fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Odmiany konstrukcyjne

Wśród mostów wspornikowych znacznie istotne są przez swoje plusy mosty jednoprzęsłowe, jakie na końcu posiadają dwa wsporniki. Wyróżniamy cztery typy ustrojów jednoprzęsłowych dwuwspornikowych:

-ramownicowy o wsporach rozwidlonych, (uprawnienia budowlane kontakt)

-swobodnie wspartą, o przęśle umieszczonym na dwóch kolumnach przez łożyska,

-ramownicową wspartą o podpory rozdwojone,

-ramownicową o przęśle zestawionym dwoma wsporami.

We wszystkich takich typach da się pokazać różne typy wedle takich cech:

-przęseł sprężonych bądź też nie, (uprawnienia budowlane 2021)

-przęseł kaflowych albo belkowych,

-podpórek zrobionych z murów albo kolumn, dopasowanych do odbierania punktów zginających, albo sprężonych kablami z zewnątrz,

-przęseł o rosłych średnicach niezmiennych albo zmieniających się.

Typy ustrojów jednoprzęsłowych dwuwspornikowych mostów
Typy ustrojów jednoprzęsłowych dwuwspornikowych mostów

Różnice w ustrojach mostów

Różnice w ustrojach mostów jednoprzęsłowych dwuwspornikowych wedle takich cech i wedle innych posiada nie aż tak istotny wpływ wedle czterech typów umieszczenia ich przęseł na wsporach. Zestawienie wsporników z nasypami jest robione metodą opisaną wcześniej. (uprawnienia budowlane program) W mniejszych mostach, w jakich zmienienie długości przęseł bywa niewielkie, wsporniki da się od razu nakierować na nasyp, czyli inaczej w rząd żwiru na nasypie. W większych mostach brzegi nasypu muszą zostać ochronione blokami betonowymi odosobnionymi lukami od frontu przęseł. Mosty jednoprzęsłowe dwuwspornikowe posiadają takie cechy dodatnie:

-posiadają niedużą rosłość ustrojową,

-ciągłość i bezprzegubowość przęseł,

-nie są wrażliwe na temperaturę,

-osiowość oddziaływań na kolumny, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-bezprzyczółkowość.

Podpory mostów

Każde podpory mostów bywają kolumnami, jakie nie są zależne od napierania gruntu. Ustroje takiego typu bywają łatwiejsze od ustrojów, w jakich przęsła są zestawione przegubowo albo belkami umieszczonymi, nie potrzebują natomiast nadprogramowych elementów i zestawień. To jest ich plus. Nie mogą one jednak być stawiane w za dużych kawałkach bez luk dylatacyjnych, przez deformacje termiczne i komplikacje pojawiające się w zestawieniu murów frontowych przęseł z nasypem. Stąd również ich użycie ogranicza się zwykle do mostów niedużych, jakie nie są dłuższe od parudziesięciu metrów. Mosty o przęsłach podwieszanych rozpoczęto stawiać wcześniej niż mosty o przęsłach zestawionych przegubowo. Mosty takie były kopią mostów wspornikowych stalowych. Mówiono na nie mosty Gerbera. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Mosty stalowe

W stawianiu mostów stalowych zrobienie przegubów do podwieszenia przęseł na wspornikach było najłatwiejsze do wykonania oraz lepsze do wyjaśnienia. Zestawienia przegubowe przetransportowano z mostów stalowych na mosty z betonu, używając przegub albo łożysk stalowych. Nierówne miejsca w rozstawieniu sił środkowych, pojawiające się w przegubach belek podwieszonych były o wiele prostsze do przezwyciężenia w konstrukcji stalowej niż w konstrukcji betonowej. Stąd też bierze się większa ilość deformacji ustrojów betonowych. Inny z wyodrębnionych typów ustrojów wspornikowych, posiadający ustroje o przęsłach zestawionych przegubowo, pojawił się blisko roku 1950. (program egzaminu na uprawnienia) Przeguby służą w nim do podwieszania przęseł, identycznie jak wcześniej, ale jedynie do łączenia wsporników przęseł. W pierwszej sytuacji konstrukcja bywa taka sama co do ustrojów o przęsłach zawieszonych, w drugiej sytuacji przegub posiada na celu pozwolenie na wydłużenie termicznych wsporników i transport sił stycznych dla wyprostowania zgięć obu wsporników i nie pozwolenia pojawienia się uskoków w pomoście pod masami ruszającymi się. Takiego typu budowla była po raz pierwszy wykorzystana w stawianiu mostu w Koblencji, jaki był skończony w 1954 roku.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.