fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Transport kruszyw budowlanych

Przepisy regulujące przewóz kruszyw

Kruszywa wszelkiego rodzaju, począwszy od zwykłego piasku, a na specjalnie wytwarzanym keramzycie kończąc, są bardzo istotnym materiałem stosowanym przez branżę budowlaną. To przy ich użyciu są przygotowywane mieszanki budowlane (np. beton) oraz wykonywane poszczególne warstwy dróg. W związku z tym odpowiedni transport kruszyw jest bardzo ważny, ponieważ zapewnia stały dostęp do wymaganych ilości tego materiału. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)

Transport kruszyw budowlanych
Transport kruszyw budowlanych

Zasady przewozu kruszyw są regulowane aktem prawnym – ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Zgodnie z artykułem 61.5 powyższej ustawy transportowany ładunek sypki można umieścić wyłącznie w szczelnej skrzynki ładunkowej, która powinna być dodatkowo zabezpieczona przy użyciu odpowiednich zasłoń uniemożliwiających wysypywanie się przewożonego ładunku na drogę. Ponadto, co dotyczy również transportu innych ładunków, pojazd służący do transportowania kruszywa powinien być załadowany jedynie do jego maksymalnej granicy całkowitej masy. Jednocześnie osie pojazdu nie mogą być nadmiernie obciążone. (uprawnienia budowlane)

Istotność zasad transportu kruszyw

Powyższe przepisy i regulacje prawne są bardzo istotne i należy się do nich bezwzględnie stosować.  Kruszywa stanowią trudny ładunek do transportu, ponieważ są sypkim i luźnym materiałem. Przewożenie kruszyw w nieodpowiedni sposób może poskutkować ich wysypaniem się poza skrzynię ładunkową. Wiąże się to nie tylko ze stratami dla właściciela przewożonego ładunku, ale przede wszystkim stwarza poważne zagrożenie dla całego ruchu drogowego. Wysypujące się na drogę kruszywo może wpłynąć w niekorzystny sposób na przyczepność kół do nawierzchni oraz dekoncentrować i ograniczać widoczność innych uczestników ruchu drogowego. (uprawnienia budowlane testy)

Bezpieczny przewóz kruszywa

Istotną kwestią podczas transportu kruszywa jest także rozłożenie ładunku w sposób równomierny w całej skrzyni ładunkowej pojazdu, który przewozi kruszywo. Właściwy rozkład masy ładunku wpływa na równomierne obciążenie osi pojazdu oraz pozwala na zachowanie odpowiednich warunków jazdy. Podczas wykonywania manewrów, np. skrętu lub gwałtownego hamowania, rozkład masy ładunku może ulec zmianie. To z kolei znacząco utrudnia prowadzenie pojazdu i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnego wypadku. Duży wpływ na bezpieczeństwo transportu mają także umiejętności oraz doświadczenie kierowcy wykonującego przewóz. Taka osoba powinna odznaczać się odpowiedzialnością oraz umiejętnością szybkiego reagowania na różnego rodzaju sytuacje występujące na drodze. Przede wszystkim powinna być jednak świadoma zagrożeń, które towarzyszą transportowi trudnego ładunku. (akty uprawnienia budowlane)

Przewóz kruszywa za pomocą innych środków transportu

Transport kruszyw na dalekich dystansach może się odbywać przy zastosowaniu innych środków przewozu, np. pociągu lub statku. W takim przypadku są stosowane podobne zasady odnośnie załadunku i zabezpieczenia przewożonego towaru. Odgrywają one ogromną rolę w transporcie morskim, ponieważ niekontrolowana zmiana rozkładu masy przewożonego towaru może doprowadzić nawet do zatopienia statku. Z tego powodu transport kruszyw odbywa się w wszelkie zamkniętych oraz dokładnie wypełnionych grodziach. (segregator uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com