fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Termoizolacja skośnego dachu przy zastosowaniu poliuretanowej piany

Dokonanie wyboru odpowiedniej cieplnej izolacji na dachu to jedna z najważniejszych decyzji, którą podejmuje się w przypadku nowych inwestycji. Warto w związku z tym rozważyć rozwiązanie, jakim jest piana poliuretanowa. Bardzo niestabilna sytuacja na rynku energetycznych surowców oraz wzrastające ceny za energię sprawiają, że wzrastają też koszty utrzymania budynku. To sprawia, że temat związany z energochłonnością w branży budowlanej jest tematem numer jeden. Konsumenci na ten moment posiadają bardzo dobrą wiedzę odnośnie tego, że poprawnie zaprojektowany oraz zaizolowany dom pozwoli w znacznym stopniu ograniczać eksploatacyjne koszty, które wiążą się z ogrzewanie w jesienno – zimowym sezonie oraz z klimatyzacją latem. Do newralgicznych obszarów, gdzie najbardziej ucieka ciepło zalicza się przegrody, tj. ściany, okna, strop i dach. W związku z tym bardzo ważną kwestią w projektowych pracach jest poprawne obliczenie współczynnika związanego z przenikaniem ciepła dla każdej przegrody i na tej podstawie określa się najbardziej odpowiednią termoizolacyjną metodę.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Termoizolacja skośnego dachu przy zastosowaniu poliuretanowej piany
Termoizolacja skośnego dachu przy zastosowaniu poliuretanowej piany

Analiza cieplno – wilgotnościowa

Przeprowadzając cieplno – wilgotnościową analizę wzięto pod uwagę skośny dach z jedną wentylacyjną szczeliną. Pokryto go przy zastosowaniu dachówki. Poliuretanową pianę aplikowano od wewnętrznej strony między krokwie i na krokwie, aby uzyskać odpowiednią grubość, która zależała od rodzaju systemu, jaki zastosowano. Krokwie posiadają przekrój 8 x 18 cm, a ich rozstaw był co 80 cm. Przegrodowe zamknięcie stanowiła paroizolacyjna folia i zabudowa z kartonowo – gipsowych płyt.  (uprawnienia budowlane 2022)

Natryskowa metoda poliuretanową pianą

W wyżej określonym przykładzie zastosowano metodę natrysku za pomocą poliuretanowej piany otwartokomórkowej na skośnym dachu. Wykonane obliczenia opierają się o najbardziej niekorzystne klimatyczne warunki, jakie występują na terenie Polski. Jest to klimatyczna strefa V, którą określa norma PN-EN 12831:2006. Warto przeanalizować tą sytuację i dowiedzieć się, czy poliuretanowa piana stanowi skuteczny izolator dachu oraz czy uzyskane parametry będą zgodne z obowiązującymi aktualnie przepisami budowlanego prawa.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Dachowa membrana

Wykorzystana membrana dachowa o wysokim stopniu paroprzepuszczalności cechuje się zwykle dyfuzyjnym oporem wynoszącym S d<4.  (uprawnienia budowlane program) Para wodna, jaka przenika przez membranę usunięta zostaje przez powietrze przepływające w szczelinie na zewnątrz. Prawidłowe funkcjonowanie przegrody, jaką poddano analizie to odpowiednio zaprojektowana i stworzona wentylacyjna szczelina. Jej główną funkcja jest odprowadzanie wilgoci, która pochodzi ze środka budynku, a także zabezpieczenie przez zawilgoceniem pojawiającym się z zewnątrz. Paroizolacyjna warstwa jest formą zabezpieczenia od przenikania bytowej wilgoci w dachowe warstwy, jaka pochodzi z pomieszczeń. W danym przypadku wykorzystano paroizolacyjną folię o dyfuzyjnym oporze wynoszącym S d>20. Należy zapewnić tu również efektywną wentylację w pomieszczeniach, która pozwoli na eliminację nadmiaru wodnej pary, jaką wytwarzać będą użytkownicy danego budynku.    (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com