Termiczna obróbka przy zastosowaniu podczerwonego promieniowania
Termiczna obróbka przy zastosowaniu podczerwonego promieniowania przeprowadza się na dwa sposoby. Pierwszy to nagrzewanie zewnętrznej powierzchni prefabrykatów promiennikami a druga to nagrzewanie wewnętrznych powierzchni prefabrykatów promiennikami, które umieszcza się w kanałach prefabrykatów (uprawnienia budowlane).

Nagrzewanie promieniami wewnętrznej powierzchni prefabrykatów w ich kanałach
Ten sposób wykorzystuje się dla termicznej obróbki prefabrykatów, które mają kanały. Promienniki podczerwonych promieni umieszcza się w kanałach . Ogrzewania przeprowadza się przy zakrytych albo odkrytych zewnętrznych powierzchniach danego prefabrykatu. Przykryciem jest tu wodoszczelna błonka z hermetycznym uszczelnieniem (program na uprawnienia budowlane).
Nagrzewanie promieniami zewnętrznej powierzchni prefabrykatów
Przy tym rodzaju obróbki nagrzewa się bezpośrednio przy pomocy promienników prefabrykaty (program egzamin uprawnienia 2021). Występuje tu swobodny przepływ powietrza. Można także zastosować promienniki pod cienką warstwą materiału, który nie jest przezroczysty bądź przez przezroczystą folię. Przepuszcza się przez nie podczerwone promienie. Elementy znajdujące się w formach układa się w stos i mogą być one także nagrzewane w zamkniętej komorze. Wszystko po to, aby wykluczyć tu swobodny przepływ powietrza. Komorę termicznej obróbki w stosie można hermetycznie zamknąć stosując wodne zamknięcie albo hermetyczną przykrywę.
Sztuczne dojrzewanie
Chcąc przeprowadzić sztuczne dojrzewanie w czasie wynoszącym 2 godziny napotyka się na ogromne trudności. Związane są one z zachowaniem ściśle narzuconymi warunkami, jakie trzeba spełnić. Cykl związany z termiczną obróbką może być skrócony do 4-6 godzin stosując wyższe temperatury nagrzewania oraz szybszy wzrost temperatury w I fazie. W III fazie następuje szybkie ostudzenie. Jednak kiedy chcemy skrócić czas obróbki do 2 godzin, trzeba zastosować tu dodatkowo kombinowane metody związane ze sztucznym dojrzewaniem (program z aktami na uprawnienia budowlane). Chodzi tu o połączenie efektywnych metod termicznych i mechanicznymi. Czasami nawet stosuje się metody chemiczne oraz na podgrzewa się cementowy zaczyn i kruszywa.
Metoda Freyssineta
Metoda Freyssineta, która mówi o skróceniu termicznej obróbki polega na stosowaniu podczas fazy formowania danego elementu silnych wibropasowań beton. Mówi też o wyciśnięciu z niego części zarobowej wody, aby miała ona wartość mniej niż 0,30. Trzeba także maksymalnie zagęścić betonową masę a podczas fazy obróbki właściwej szybko ogrzać pod uciskiem beton w zamkniętych formach do temperatury, która wynosić powinna 95-98°C. Zachowując wszystkie powyższe warunki po 1,5-2 godzinach nagrzewania betonu występuje duży przyrost jego wytrzymałości. Po zakończeniu skróconej termicznej obróbki wytrzymałość betonu osiąga wartość 300 do 600kG/cm² (uprawnienia budowlane).