fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Tensometry i siłomierze

Tensometry indukcyjne

Tensometry indukcyjne posiadają zalety, które powodują, że można je stosować w pewnych warunkach, które są specyficzne (egzamin na uprawnienia budowlane).  Do ich zalet zalicza się zatem:

– stabilność w pracy,

– duża rozpiętość w wielkości baz pomiarowych,

– mała wrażliwość na wilgoć,

– brak zjawiska pełzania.

Jednak jest tak, że ze względu na ich wymiary i ciężar, wykorzystuje się je najczęściej do badań statycznych. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre szczególnie małe i lekkie typy czujników mogą być z powodzeniem stosowane do badań dynamicznych. 

Tensometry i siłomierze
Tensometry i siłomierze

Tensometr indukcyjny z przesuwnym rdzeniem – schemat

Tensometr indukcyjny z przesuwnym rdzeniem zbudowany jest z dwóch rurek. Przesuwają się one swobodnie w stosunku do siebie. Jedna z rurek ma do siebie przymocowany rdzeń. Do drugiej z nich zamontowano dwie cewki. Czujnik opiera się o powierzchnię badanego elementu ostrzami A i B. Przymocowano go do powierzchni specjalnymi uchwytami. Zadaniem trzpienia jest utrzymanie rurek jako jednej całości. Kiedy czujnik zostanie zamocowany, wyjmuje się trzpień. Dzięki temu możliwe jest swobodne przesuwanie się rurek i rdzenia w stosunku do cewek. Przewody łączą czujnik z odpowiednim układem pomiarowym (program z aktami na uprawnienia budowlane).

Siłomierze sprężyste

Pomiar sił jest niezbędny podczas badań wytrzymałościowych budowli i ich elementów. Dynamometry to wszystkie przyrządy, którymi mierzy się siły. Ich inna nazwa to siłomierze. Dynamografy to z kolei dynamometry, które pozwalają na samoczynną rejestrację wskazań.

Najpopularniejszymi siłomierzami, oprócz siłomierzy maszyn wytrzymałościowych, są tzw. siłomierze sprężyste. Działają one na takiej zasadzie.

Chcąc zmierzyć siłę P należy pamiętać o tym, że siła ta działając na element sprężysty siłomierza, wywołuje w nim proporcjonalne do swojej wielkości odkształcenie sprężyste. Miarą  wielkości siły jest odkształcenie. Z tego powodu elementy sprężyste siłomierzy powinny być ze specjalnej stali sprężynowej, która charakteryzuje się wysoką granicą sprężystości. Odkształcenia elementów sprężystych siłomierzy mogą być mierzone jedną ze znanych i opisanych uprzednio metod.

Praktycznie każdy dynamometr, zanim odda się go do użytku, musi być wycechowany. Jest to niezbędne po to, żeby móc wyznaczyć zależności, które zachodzą pomiędzy jego wskazaniami a wielkością mierzonej siły (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane).

Można wymienić mnóstwo siłomierzy, które produkuje się fabrycznie i które wykorzystują różne metody pomiaru odkształceń. Mowa jest tu o siłomierzach:

– mechanicznych,

– hydraulicznych,

– dźwiękowych,

– elektrycznych.

Istnieje możliwość wykonania odpowiedniego siłomierza we własnym zakresie. Wystarczy dysponować odpowiednimi przyrządami.

Siłomierze wzorcowe

Tzw. siłomierze wzorcowe stanowią osobną kategorię wśród wszystkich siłomierzy. Są to precyzyjne przyrządy, których zadaniem jest sprawdzenie maszyn wytrzymałościowych czy wykonanie innych dokładnych badań.

Jednym z prostszych przyrządów do pomiaru sił są siłomierze pałąkowe lub pierścieniowe. W ich przypadku element sprężysty ma postać pałąka bądź pierścienia.

W przypadku takich siłomierzy pomiar odkształceń dokonuje się przy wykorzystaniu czujnika zegarowego. Zamiast czujników zegarowych można zastosować czujniki oporowe.

Stosuje się również siłomierze dźwiękowe. Ich działanie polega na tym, że wykorzystuje się strunę drgającą. Jest to element pomiarowy. Jest to odpowiedni siłomierz do pomiaru sił ściskających.

Aby móc określić siły zmieniające się w czasie często wykorzystuje się siłomierze, które korzystają z elektrycznych metod pomiaru oraz rejestracji odkształceń bądź sił bezpośrednio (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com