fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tendencja do liczby ograniczonej

W jednym z poprzednich tekstów opisano tendencję do geometryzacji. Teraz przyszedł czas na tendencję do liczby ograniczonej (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Mózg ludzki jest tak zbudowany, że mimo iż człowiek operuje milionami, miliardami czy innymi dużymi liczbami, to na raz może zobaczyć i rozróżnić wyłącznie sześć elementów maksymalnie. Za pierwszy razem człowiek jest w stanie rozpoznać tylko od dwóch do czterech elementów. Podświadome komponowanie następuje przy piątym i szóstym elemencie. W sytuacji, kiedy uda się ujrzeć cztery elementy bez problemu, to przy pięciu rozbija się układ na dwie oddzielne formy, np. na czwórkę i punkt pojedynczy lub na dwójkę i trójkę. Mówi się wtedy, że zaszedł proces skomponowania czworoboku i punktu pojedynczego lub kreski i trójkąta. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy chodzi o sześć punktów. Komponuje się dwie trójki i dwa trójkąty lub w najrozmaitszy sposób czwórkę jako czworobok i z dwójki kreskę. W ten sposób objawia się skłonność człowieka do formowania i konieczności widzenia wszystkiego za pomocą form.

budownictwo ograniczenia
budownictwo ograniczenia

W architekturze nie brano pod uwagę tendencji do ograniczonej liczby elementów. Działo się tak nawet pomimo tego, że tendencja ta wpływała na nowoczesne budowle. Ograniczona powinna być liczba elementów, które są takie same, a także tych elementów, które poprzednio nie uformowano w sposób świadomy. Dzięki poprawnej kompozycji elementów, człowiek może w łatwiejszy sposób je zauważać. Stąd też pojawiło się pojęcie czytelności architektury.

Tendencja polegająca na ograniczaniu liczby budynków jest podstawą chęci typizacji, ujednolicania oraz doboru elementów. Poza tym ma ona swoje prawa ekonomiczne w produkcji elementów opartych na długich seriach (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

Nowoczesna architektura

Współczesna architektura stawia na prostotę formy i ograniczoną ilość elementów architektonicznych. Widać te wpływy również w budownictwie wiejskim, które także dąży do nowoczesności.

Istnieje teza, która mówi o tym, że każda forma dąży do najwłaściwszych dla siebie części. Ma ona swoje odbicie również w architekturze oraz budownictwie. Podczas jej stosowania dochodzi do daleko idących konsekwencji. Każda forma – matka ma dopasowane najbardziej pasujące formy – części. Dzieje się tak na skutek stworzenia kwalifikacji jakości form w zależności od jakości części.

Materiał wpływa bezpośrednio na moment kształtowania się odpowiedniej formy. Formy, które będą odpowiednie dla prętów czy stalowych kształtowników będą inne niż te, które będą właściwe dla drewna czy innego surowca. W związku z tym warto pamiętać o tym, że forma znajduje swoje odzwierciedlenie we właściwościach cech materiałów (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane).

Koło, kwadrat i inne figury geometryczne należą do form, których wymiary i wielkości mogą się bardzo różnić. Boki mogą mieć długości od kilku milimetrów aż do kilkuset metrów. To samo tyczy się trójkątów czy kół. Jak widać – jest to dość swobodne. Jest to cecha charakterystyczna dla tych układów, które są geometryczne. Dotyczy to szczególnie tych układów, które pochodzą od linii.

Istnieje ograniczony zakres wielkości formować w budownictwie. Elementy konstrukcyjne lub wyposażenie (czyli np.: słupy, belki, płaszczyzny ścian, okna, drzwi, meble) są zależne wymiarowo od wielkości człowieka bądź zwierzęcia. Oprócz tego zależą one również od cech wytrzymałościowych danych materiałów.

Przez te parametry nie można manewrować w dowolny sposób skalą danej formy budowalnej. W związku z tym są one sztywniejsze niż układy, które są mniej zależne od strony fizycznej człowieka lub zwierzęcia.

Do zmiany formy w budowie może dojść na skutek zmiany wielkości/proporcji jednych części. Wówczas jednak dochodzi do zachwiania poprzedniej równowagi stosunków. Wniosek nasuwa się tylko jeden – forma zależy od stosunków wielkości (proporcji) względem całości.

Wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com