Technologiczne oraz techniczne rozwiązania w przypadku zabudowy poniżej gruntowej wody
Zasady związane z fundamentowaniem ogólnie mówią o tym, że poziom związany z posadowieniem nie może wynosić mniej niż 0,5 metra powyżej poziomu, jaki osiąga gruntowa woda. W takiej sytuacji uzyskuje się zapas bezpieczeństwa. To sprawia, że w przypadku chwilowego wzrastania poziomu gruntowej wody na skutek opadów deszczu we wykopie dno będzie suche. Nieraz różnicę, którą uważa się za wystarczającą osiąga wartość 0,3 metrów. Na przestrzeni ostatnich lat występują duże opady, w związku z którymi żadna z wartości nie daje 100% gwarancji, że dno wykopu pozostanie w nienaruszonym stanie. (uprawnienia budowlane kontakt)
Prace budowlane przy drogach
W drogowym budownictwie czasami należy wykonać prace poniżej poziomu gruntowej wody. Taka sytuacja ma miejsce m.in. podczas korzystania z technologii opartej na bagrowaniu. Metody, które są podobne stosuje się w mostowym budownictwie albo w hydrotechnice. W budownictwie mostowym w odległych czasach stosowano posadowienia na kasetonach, co wiązało się z dużymi kosztami realizowania prac oraz z ich niekorzystnym wpływem na zdrowie użytkowników. Obecnie takich kasetonów się już nie stosuje. Kubaturowe budownictwo nie może pochwalić się stosowaniem takiej technologii, lecz realizując podziemne prace za każdym razem powstaje konieczność związana z obniżeniem poziomu gruntowej wody. Po wykonaniu prac poziom wody może mieć swoje pierwotne wymiary, co należy uwzględnić w projekcie przyjmując na budynek parcie wody oraz właściwie rozwiązać problem związany z izolacją. (uprawnienia budowlane 2022)
Oddziaływanie parcia wody na budynek
Kiedy część budowlanego obiektu znajduje się poniżej poziomu gruntowej wody, w takiej sytuacji zaczyna działać parcie wody. To powoduje, że należy koniecznie użyć izolacji o ciężkim typie. Tylko taki rodzaj izolacji pozwoli przejąć parcia wody. Stosując izolację o lekkim albo średnim typie mogą być barierą dla wilgoci, ale w przypadku parcia wody takie izolacje nie będą w ogóle skuteczne. Ciężkiego typu izolacja powinna być zbudowana z określonej liczby warstw pojedynczych izolacyjnego materiału. Ma on za zadanie stanowić dobrą barierę, przy określonej wartości związanej z parciem wody. Nowoczesne materiały dostępne na rynku pozwalają zastosować tylko jedną warstwę. (uprawnienia budowlane segregator )
Technologie wybierane przez projektanta
Projektant posiada wiele rozwiązań technologicznych, dzięki którym można wykonać część budynku, jaka będzie na stałe poddana działaniu wody. (uprawnienia budowlane) Najczęściej stosowaną metodą jest ta, która opiera się o wykonanie szczelinowych ścian. Taka metoda sprawdzi się z pewnością w gęstej miejskiej zabudowie. Ściany przejmują parcia wody oraz zabezpieczają wykopy na czas prowadzenia podziemnych części obiektu. Często głębokość przy takich pracach jest duża co powoduje, że należy zastosować dodatkowe rozparcia i zakotwienia. Często zabudowuje się dużą część działki co sprawia, że użycie kotew nie jest możliwe. Dzieje się tak dlatego, że nie można wykonywać tych prac poza terenem, jaki jest przeznaczony na inwestycje. (uprawnienia budowlane program)