fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zastosowanie technologii sprężania w elektrotermicznej metodzie

Elektrotermiczna metoda polega na nagrzaniu stalowych prętów za pomocą elektrycznego prądu, który ma małe napięcie oraz dużą moc. Wskutek nagrzania się w krótkim czasie pręty wydłużają się, a wydłużenie to jest proporcjonalne w stosunku do temperatury związanej z nagrzewem. Kiedy osiągnie się temperaturę wydłużenia koniecznego do osiągnięcia zgodnie z założonym projektem sprężającego naprężenia, końce prętów utwierdza się w oporowych stałych kozłach albo w zaczepach oporowych form (uprawnienia budowlane).

Technologia sprężania
Technologia sprężania

Temperatura nagrzewu stali

Powyżej 300°C wytrzymałość strunowej stali obniża się, dlatego też temperaturę nagrzewu trzeba ograniczyć do tejże wysokości. W ten sposób uzyskuje się sprężające naprężenia wynoszące około 8000 kG/cm² (testy uprawnienia budowlane). Przy użyciu stopowej stali nie można w pełni wykorzystać jej wytrzymałości. Korzystniej jest zastosować stopową stal, ponieważ podczas krótkotrwałego nagrzewu można podwyższyć temperaturę maksymalną jej nagrzewania do poziomu około 500°C bez jednoczesnego obniżania jej wytrzymałości. Uzyskujemy w ten sposób maksymalne sprężające naprężenia oraz pełne wykorzystanie wytrzymałości stopowych stali. Stosując tą metodę wykorzystuje się stopową stal o doraźnej wytrzymałości wynoszącej Rr^SI0O kG/mm².

Nagrzewanie za pomocą prądu w oporowych formach

Nagrzewanie za pomocą prądu przeprowadza się w oporowej formie albo na oddzielnym stanowisku znajdującym się poza formą. Pręty nagrzewane we formie prądem wymagają dobrej elektrycznej izolacji, dlatego też stosuje się je rzadziej niż poza formą. Nagrzewanie poza formą przeprowadza się na specjalnych oporowych kozłach albo w specjalnych ramach. Przed nagrzaniem pręty umieszcza się w oporowej ramie, aby odstęp między kotwiącymi płytami był mniejszy niż Al od ly, który jest równy długości sprężanego elementu (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Czas nagrzewania się prętów wynosi zazwyczaj 2-3 minuty przy 400-500 natężeniu na cm² przekroju danego pręta. Wydajność urządzenia na roboczą zmianę kształtuje się na poziomie 120-150 prętów.

Stosowane metody sprężania na terenie ZSRR

Na terenie ZSRR stosowana metoda sprężania elektrycznym nagrzewem uważana jest za wydajniejszą i prostszą niż mechaniczna metoda naciągu sprężających cięgien hydraulicznymi prasami. W tej metodzie wymaga się dokładnej oraz szczegółowej kontroli dotyczącej wydłużeń, ponieważ podczas produkowania elementów o stosunkowo małej długości nawet odchylenia wynoszące milimetry w wydłużeniu zmieniają wartość naprężającej siły o kilkadziesiąt procent (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Przykładowo wydłużenie stalowego pręta, który ma długość 6 metrów wynosi przy sprężających naprężeniach 4000 kG/cm 12 mm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com