fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tynk do wilgotnych pomieszczeń

Tadelakt jest materiałem wywodzącym się z samego Maroka. Jego budowa oparta jest na bazie wapna hydraulicznego. Do czego jest przeznaczony? Przede wszystkim do pomieszczeń, w których jest bardzo duża wilgotność i należałoby tam wykończyć ściany. Efekty końcowe? Piękno samo w sobie, dzięki stworzeniu niesamowitych kompozycji na ścianie, typowo akwarelowych. Tadelakt wykazuje bardzo dużą odporność na zabrudzenia i jest całkowicie odporny na wodę. Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć? Sprawdźmy.(uprawnienia budowlane kontakt)

Tadelakt

Zastosowanie i skład

Oprócz zastosowania tadelaktu w pomieszczeniach bardzo wilgotnych, swoje zastosowanie znajduje on także w tynkach wapiennych i cementowo – wapiennych.(uprawnienia budowlane 2022) Na co można układać tadelakt? Przede wszystkim na ściany z cegieł silikatowych, z betonu komórkowego, ale także na tynki gliniane.(uprawnienia budowlane 2022) Tadelakt nie jest tynkiem szczególnie polecanym w przypadku płyt paździerzowych i drewnianych. Składnikiem głównym tadelaktu jest wapno. Jeśli chodzi jednak o jego rodzaje, to są to tak ogromne ilości, że naprawdę można się w tym wszystkim pogubić. Samo pozyskiwane jest przede wszystkim ze skały wapiennej. Z niej wydobywany jest w następnej kolejności węglan wapnia (CaCO3), a ten w późniejszym czasie jest wypalany w piecach w temperaturze około 1000ºC, tak, co skutkuje otrzymaniem tlenku wapnia (CaO). Wapno poddane takiemu procesowi, jakim jest wypalanie nazywa się już wapnem palonym. Charakterystyczną cechą wapna jest to, że dodanie jego do wody, nawet niewielkiej ilości, powoduje wchodzenie z nią w reakcję i wydziela dużo ciepła.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Nakładanie tadelaktu

Technik nakładania tadelaktu jest naprawdę sporo. (uprawnienia budowlane) My chcielibyśmy skupić się na sposobie, który przede wszystkim jest najbezpieczniejszy. I choć może nie jest jednym z najłatwiejszych to jednak stopniowe wdrażanie procesów nakładania jest ważne w kwestii bezpieczeństwa. Pierwszą warstwę nakłada się gąbką. Wielu ze specjalistów poleca do tego również stalową pacę, jednak nałożenie pierwszej warstwy gąbką sprawia, że jest powierzchnia jest idelanie przygotowana pod drugą warstwę. Jeśli mowa o grubości nałożenia tadelaktu to zwyczajowo wynosi ona około 1-2 mm. Każdej nałożonej warstwie oczywiście dajemy swobodnie wyschnąć w taki sposób, aby po dotknięciu czuć jedynie delikatną wilgoć.

Potrzebny czas

Jaki czas jest potrzebny na wyschnięcie? Czas w tym przypadku jest w pełni zależny od temperatury i wilgotności powietrza. Ostanią warstwę tadelaktu nakładamy stalową pacą, która zapewni szczególnie gładkie wykończenie tynku. Schnięcie tadelaktu powinno trwać nie więcej niż 12 godzin. Pamiętajmy, że nakładając warstwy tadelaktu nie możemy sobie robić przerw od tego działania. Tadelakt bardzo szybko ulega wyschnięciu, więc przerwy w nakładaniu nie są szczególnie polecane.(uprawnienia budowlane program)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com