Szklenie ram metalowych
mieszczanie szyb w ramy z metalu zachodzi zbliżenie jak w ramach z drewna. Wręby ram nie patrząc na typ szklenia muszą zostać okryte minią zarobioną w pokoście. Rząd podkładu kitowego nie może być cieńsza od 3-4mm. Szyby da się umieszczać kołkami z drewna umieszczanymi w luki wcześniej zrobione czy listwami przyszybowymi. W sytuacji kiedy ramy posiadają wręby za głębokie, zapełnia się je jedynie na rosłości 10-15mm, patrząc od płaszczyzny szkła. (uprawnienia budowlane kontakt) Ramy ze stali z profili giętych da się szklić szybami pojedynczymi lub zestawionymi. Szyby pojedyncze o obszerności 3mm umieszcza się na kit miniowy wedle założeń PN-72/B-10180, ale szyby zestawione muszą zostać zrobione ze szkła o obszerności 3mm z pustą przestrzenią 12mm wedle świadectwa 34/ME/69 ITB. Szyby muszą zostać odosobnione od ramy i listew przyszybowych rzędu kitu albo elastycznymi przekładkami. (uprawnienia budowlane 2021)
Szklenie ram żelbetowych
W sytuacji szklenia ram żelbetowych na kit pokostowy warte jest okrycie wrębów minią zarobioną na pokoście, aby ochronić przed wchodzeniem pokostu do betonu. Nie trzeba wykonywać tych czynności, kiedy mamy do czynienia z kitu pokostowego czy bitumicznego. Szyby w ramach żelbetowych wkładamy na podkładzie kitowym, jaki nie jedynie ma funkcje uszczelniającą, ale też wygładza się płaszczyznę wrębów. Do umieszczania szyb w ramach korzysta się z kołków z drewna, umieszczanych w luki we wrębach. W sytuacji jak blaszki mocujące szyby bywają nie takich wymiarów jakich powinny być, warto je ściąć, by przytrzymały szyby, ale nie były widoczne z kitu. Kit bitumiczny najprościej wygładzić nożem szklarskim. (uprawnienia budowlane program) Szyby zestawione umieszcza się w ramy, tak samo jak te normalne. Dla ochrony odpowiedniego rozwoju takiego typu szub warto mieć na uwadze, że nie da się ich umieszczać w ramy, jakie nie są wystarczająco sztywne i nie da się przetransportować masy tych szyb czy zapewnić wsparcia podczas wspierania czy wiatru. Szyby zestawione umieszcza się w ramach z pamiętaniem o luzach na pełnym obwodzie o rozpiętości 3-M mm, wspierając na podkładkach z materiału sztucznego czy drewna miękkiego, jakie umieszcza się zależnie od ram. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Szklenie ram okiennych i drzwi balkonowych
Taki rodzaj stolarki szkli się jedynie szybami zestawionymi dwurzędowymi, zrobionymi ze szkła okiennego wytwarzanego wedle PN-69/B-13052 i równającemu się założeniom umieszczonym w regułach ZHSB-l/1975. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Szyby te umieszcza się we wrębach wśród dwóch uszczelek gumowych, zawartych w listwach z PCW odpowiednio zrobionych do tych ram. Skrzydła umieszczane i odchylane o płaszczyźnie nie przekraczającej 1,4m2 szkli się szybami zestawionymi ze szkła o obszerności nie mniejszej od 3mm, ale skrzydła o płaszczyźnie powyżej 1,4m2 ze szkła o obszerności 4mm. Skrzydła odchylane o rozmiarach 1.50×2.07m muszą zostać szklone szybami ze szkła o obszerności 5mm. Luzy niższe wśród brzegów szyb a wrębami ramy nie powinny być niższe od 3mm, pionowe od 4mm. Szyby we wrębach muszą wspierać się na podkładkach widocznych w odstępie 1/6 od rogów szyby. Formy i rozmiary podkładek listew muszą zostać zgodne z potwierdzoną dokumentacją.
Odstępy wśród łapek
Odstępy wśród łapek jednej szyby nie mogą być większe od 80cm. Nie pozwala się na rozmieszczanie zniszczonych szyb, jakich nie da się okryć kitem czy listwą. Szklenie bezkitowe robi się na szczeblinach, a szyby kładzie się na podkładzie plastycznym. Brzegi szyb widniejące na szczeblinach okrywanych paskami papy asfaltowej, na jaką umieszcza się listwy, widnieje na szczeblinach wkrętami czy śrubami. (program egzaminu na uprawnienia)