fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szkielet azbestowo – cementowy

Szkielet azbestowo – cementowy wykonywany jest ze specjalnego rodzaju kształtek, które umieszcza się na obwodzie. W środku zastosowanie znajdują drewniane łaty. Kształtki łączą się z azbestowo -cementowymi okładzinami przy pomocy fenelowoformaldehydowego kleju (uprawnienia budowlane).

Szkielet azbestowo - cementowy
Szkielet azbestowo – cementowy

Lekkie i ciężkie ściany

Osłonowe ściany powstałe z betonów należą do ciężkich rodzajów ścian (testy 2021 uprawnienia). Inne, które zostały wyżej wymienione należą do lekkich ścian. Oprócz jednorodnych płyt wszystkie inne ściany mają warstwową strukturę. Aby zaprojektować osłonowe ściany należy znać struktury warstwowych ścian. I typ to ściana bez paroszczelnej izolacji. Jej poszczególne warstwy zapewniają zmniejszenie się dyfuzyjnego oporu od wewnątrz na zewnątrz. W ten sposób para wodna i woda kondensacyjna jest odprowadzana na zewnątrz. W II typie ważne jest, aby zewnętrzne okładziny były wykonane z materiału, które nie ulegają szybkim uszkodzeniom. Typ III to ściana bez paroszczelnych warstw. Od zewnętrznej strony ma wentylowaną i drenowaną szczelinę. Jest ona oddzielona od izolacyjnej warstwy przeciwwiatrową warstwą. Szczelina ta znajduje się pod zewnętrzną okładziną. W IV typie ściany wykonane z płyt mają paroszczelną warstwę. Jest ona umieszczona od wewnętrznej strony.

Zewnętrzna okładzina

Zewnętrzna okładzina, która pokrywa termiczną izolację, kiedy ma zdolność do przepuszczania pary wodnej, to nazywamy ją okładziną zewnętrzną oddychająca. Jeżeli całkowicie nie przepuszcza wody, taka okładzina nazywana jest jako nieoddychająca zamknięta. Ściany, które mają zamkniętą oddychającą strukturę mają zastosowanie, kiedy materiał stosowany do cieplnej izolacji jest odporny na zawilgocenia. Mając do czynienia ze strukturą zamkniętą nieoddychającą trzeba brać pod uwagę, że pomiędzy zewnętrzną okładziną a termiczną izolacją może skraplać się wodna para. W związku z tym należy zastosować w takim przypadku paroszczelną okładzinę od wewnętrznej strony (program egzamin uprawnienia 2021). To, w jakim stopniu nastąpi zawilgocenie zależy od kapilarnych własności okładziny. Ma to duży wpływ dla porowatych materiałów np. cegła, gazobeton. Jeżeli zewnętrzna okładzina jest nie do końca wodoszczelna, należy chronić termiczną izolację przed ewentualnym zawilgoceniem. W takim wypadku stosuje się za nią wentylowaną drenowaną powietrzną szczelinę.

Uszkodzenia szkieletu

W przypadku, gdy mamy do czynienia z uszkodzeniem szkieletu, między przeponami dochodzi do gromadzenia się wody. Może ona powodować zniszczenia termicznej izolacji. W związku z tym należy przestrzegać nakładania poszczególnych warstw w przegrodach, w odpowiedniej kolejności. Muszą one nie tylko zapewnić odprowadzanie z osłonowych ścian pary wodnej, ale także umożliwiać szybkie wysychanie materiałów od budowlanej wilgoci. Ma to miejsce podczas stosowania ściennych prefabrykatów w mokrych procesach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com