Systemy okapowe oraz liniowe odwodnienia
Przyjęte okapowe rozwiązanie musi zapewnić przede wszystkim skuteczność, oraz możliwość szybkiego odprowadzenia wody, która znajduje się na tarasie. Warto zastanowić się, kiedy stosować profilowe systemy okapowe, rzygacze, liniowe odwodnienia czy wpusty. Cofanie się wody w konstrukcyjne warstwy jest całkowicie wykluczonym zjawiskiem. Można zapewnić takie bezpieczeństwo poprzez zastosowanie okapnika, albo odprowadzając wodę do rynny. Okapnik mocuje się w hydroizolacyjnej warstwie tak, aby nie utworzył się tzw. karb, który utrudni odpływanie wody. Krawędź użytkowej warstwy z drugiej strony okapu musi mechanicznie być chroniona. To wszystko sprawia, że stosowanie zwykłych blacharskich obróbek jest mało wykonalne, stąd też wykorzystuje się systemowe okapowe profile. (uprawnienia budowlane 2022)
Mocowanie profili okapowych
Profile okapowe bezwzględnie muszą być mocowane tak aby hydroizolacja oraz wszelkie zanieczyszczenia nie spowodowały zatkania otworów, które odprowadzają wodę. (uprawnienia budowlane kontakt) To oznacza, że dany rodzaj profilu dobiera się do wodochronnego materiału, użytkowej warstwy i do wysokości poszczególnych warstw. Warstwowy układ, do jakiego należy warstwa użytkowa, drenująca oraz filtrująca muszą między sobą wykazywać kompatybilność oraz korelację z brzegowymi profilami. Warto zastanowić się nad kształtem profilu, jaki musi zostać dostosowany do zaprojektowanego warstwowego układu oraz do wysokości tych warstw. (uprawnienia budowlane segregator )
Dobranie odpowiedniej koncepcji
Na dobór odpowiedniej odwodnieniowej koncepcji wpływają meteorologiczne uwarunkowania lokalne, oddziaływanie opadów i wiatru oraz kształt danej połaci, jej rodzaj, grubość drenujących warstw, obecność zadaszenia czy poziom drzwiowego progu. W projektowej dokumentacji pomija się także komfort związany z użytkowaniem połaci, który wiążę się z progiem drzwiowym. Wykonując próg drzwiowy oraz uszczelniając go można zastosować trzy odmienne koncepcje. Pierwszą z nich jest stworzenie progu na wysokość 150 mm, druga to obniżenie progu o 50 mm, a trzecią koncepcją jest stworzenie bezbarierowego przejścia. Patrząc na to, że z obiektu mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością, spotyka się klasyfikację, taką jak bezbarierowe przejścia oraz przejścia z niskim progiem, który nie wynosi więcej niż 5 cm. (uprawnienia budowlane program)
Odwrócony układ
Układ odwrócony stosuje się zwykle podczas wykonywania połączeń z pełnymi balustradami. To sprawia, że należy wcześniej dokładnie przemyśleć koncepcję związaną z odwodnieniem. Nie ma się tu na myśli dwupłaszczyznowych odwodnieniowych powierzchni, lecz chodzi tu o usunięcie z połaci wody. Takie zadanie realizuje się zazwyczaj poprzez wewnętrzne wpusty albo zastosowanie rzygaczy. Kiedy używa się rzygaczy i wpustów to muszą one skutecznie odprowadzać wodę z połaciowej powierzchni, jak i z drenującej warstwy. Pomocne stają się tu liniowe rodzaje odwodnienia, które obsadza się w drenującej warstwie. Pozwalają one na zaplanowanie połaciowych spadków, które będą w pełni optymalne. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że drenażowy układ jest w pełni nie zależny od hydroizolacji. (uprawnienia budowlane)