Systemy kanalizacji podciśnieniowej
Kanalizacja podciśnieniowa jest to nowoczesny system który służy do odprowadzania ścieków. Chodzi tu głównie o ścieki przemysłowe i bytowe. Jest to system niekonwencjonalny, inny niż znany tradycyjnie. Transport cieczy jest wywołany różnicą ciśnień pomiędzy zbiorczym rurociągiem podciśnieniowym, a atmosferą. Ta różnicę tę powoduje podciśnieniem generowanym pracą pomp próżniowych.
Tematyka ta poruszana jest chętnie przez egzaminatorów na egzaminie uprawnienia budowlane w branży sanitarnej. Warto więc znać ten temat.
Rodzaje kanalizacji podciśnieniowej
Koncepcja ta powstała w latach 60 XIX wieku w Holandii. Działała ona tam i w innych krajach Europy już na przełomie XIX i XX. Jednak dopiero później zaczęto projektować nowoczesne systemy kanalizacji podciśnieniowej. W Polsce zyskuje coraz większą popularność. Wybudowano już kilkadziesiąt takich systemów. Między innymi są to: ROEVAC, REDIVAC, FLOVAC, SCHLUFF.
Stosowanie kanalizacji podciśnieniowej
Kanalizację taką stosuje się przeważnie na terenach płaskich. Teren ten ma zabudowę zwartą lub rozproszoną. Gdy mały spadem uniemożliwiałby grawitacyjny spływ ścieków, a także gdy zwierciadło wód gruntowch znajduję się wysoko. Są systemy przystosowane do trudnych warunków gruntowych, np. teren podmokły, zalewowy. Przykładem takiego jest kanalizacja typu ROEVAC.
System kanalizacji podciśnieniowej jest odpowiedni gdy inne systemy sprawiają kłopoty techniczne, ekonomiczne lub są niepewne ze względu na ochronę środowiska. Jest to spowodowane między innymi tym że rurociągi podciśnieniowe są szczelne, nie dopuszczają do przesuszania terenu oraz zapobiegają drenowaniu. Wadą takich instalacji jest ograniczoność ze względu na stosowanie. Gdyż nie można ich stosować do transportu ścieków na duże odległości. Jednak przy stosowaniu na terenach płaskich jest to duża oszczędność finansowa.
Budowa systemu kanalizacji podciśnieniowej
Jeżeli chodzi o budowę to system składa się z węzłów opróżniających z zaworami opróżniającymi, połączeniowych i zbiorczych rurociągów podciśnieniowych oraz stacji próżniowo -pompowych.
Budowa i działanie systemów są do siebie podobne. System ROEVAC działa w ten sposób, że ścieki z budynku mieszkalnego spływają grawitacyjnie przykanalikami do węzła opróżniającego z zaworem opróżniającym. Gdy napełnią go maksymalnie mechanizm opróżniający otwiera zawór opróżniający. Najpierw następuje zassanie ścieków spowodowane różnicą ciśnień między rurociągiem podciśnieniowym, a atmosferą. Następnie zassanie powietrza atmosferycznego za pomocą rury napowietrzającej do rurociągu zbiorczego.Tą mieszaninę transportuje się do zbiornika podciśnieniowego i gdy osiągnie odpowiedniego poziomu mechanizm sterujący zaworami odcinającymi powoduje odcięcie dalszego dopływów ścieków. Następuje uruchomienie pompy ściekowej i ścieki są transportuje się rurociągiem ciśnieniowym do oczyszczalni. Gdy ciśnienie w zbiorniku podciśnieniowym spadnie dostatecznie, pompy próżniowe uruchamiają się i wytłaczają powietrze ze zbiornika. Powietrze jest kierowane do oczyszczenia przy pomocy filtra biologicznego z korą.
Aby system działał prawidłowo układ musi być szczelny. Dlatego wymaga on regularnej kontroli i konserwacji.