fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

System wentylacji w drogowych tunelach

System wentylacji w drogowych tunelach

W przypadku wystąpienia pożaru system wentylacji ma za zadanie usunąć ciepło oraz dym. Musi on zapewnić bezpieczeństwo dla ratowniczych służb i skutecznie usuwać nadmierny poziom zadymienia oraz wzrastania temperatury podczas ewakuacji. Komunikacyjne tunele powstają w miastach, w związku z potrzebą ograniczania czasu podróżowania czy natężenia ruchu pojazdów. Zarówno na świecie, jak i w Polsce liczba tuneli ulega wzrostowi. W Polsce tunele znajdziemy w Warszawie na Ursynowie, bądź też tunel Wisłostrada. Tunel znajdziemy także w Gdańsku czy Lalikach. Na obecną chwilę nadal planuje się kolejne takie inwestycje w Świnoujściu oraz niedaleko Lubonia Małego. (uprawnienia budowlane program) 

System wentylacji w drogowych tunelach
System wentylacji w drogowych tunelach

Bezpieczne tunele drogowe

Na bezpieczeństwo eksploatacji drogowego tunelu wpływają systemy związane z bezpieczeństwem, jakie on posiada. Ważna jest również znajomość przez kierowców infrastruktury oraz zasad bezpieczeństwa w tunelach. Nie bez znaczenia jest tu także zastosowana wentylacja. Mimo, że wypadki w tunelu zdarzają się rzadziej, niż na otwartej drodze, to patrząc na geometrię tunelu skala zagrożenia jest wysoka. W czasie korzystania przez kierowcę z tunelu użytkownik jest potencjalnie narażony na wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Dużym zagrożeniem jest wyższy stopień koncentrowania się zanieczyszczeń gazowych oraz stałych, które są szkodliwe. W przypadku wystąpienia pożaru w tunelu jest to najbardziej niebezpieczne i największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia osób, które w tym momencie go użytkują. (uprawnienia budowlane)

Zagrożenie zdrowia i życia podczas pożaru w tunelu

To, co zagraża zdrowiu i życiu użytkownikom tunelu podczas pożaru to dym, wydzielające się toksyny spalających produktów, oddziaływanie termiczne płomieni, spadek poziomu tlenu czy wysoki poziom temperatury pożarowych gazów. Pożarowy dym jest mieszaniną powietrza oraz ciekłych, stałych i gazowych cząstek produktów podczas procesu związanego ze spalaniem. Jego działanie jest bardzo toksyczne i prowadzi do niedoboru tlenu. Dym sprawia, że widoczność ogranicza się, a sprawność ruchowa użytkowników tunelu maleje. Najbardziej na produkowanie dymów wpływ mają opony gumowe, samochodowa tapicerka, plastik na desce rozdzielczej, lakier, farba czy gąbka znajdująca się we fotelach. (uprawnienia budowlane 2022) 

Pożary w tunelach na przestrzeni lat

W tunelu powstanie pożaru może spowodować nawet katastrofalne, duże straty, jakimi są ofiary.  (uprawnienia budowlane segregator )  Powstanie pożaru w tunelu może doprowadzić do tego, że będzie on trwać nawet kilka dni, co spowoduje, że ucierpi zarówno tunel, jak i obszar, który z nim sąsiaduje. W 1999 roku pożar, jaki powstał w tunelu Mont Blanc gaszono ponad 50 godzin. W tym czasie zginęło 39 osób. Tunel Mont Blanc został ponownie otwarty dopiero po upływie trzech lat. Ostatni pożar w tunelu odnotowano w 2017 roku. Był to pożar w Taojiakuang w Weihai, znajdujący się w Chinach. W wyniku pożaru autobusu w tym miejscu śmierć poniosło 12 osób. Na przestrzeni lat 1970 do 2010 wybuchły aż 52 pożary na terenie tuneli i zginęło aż 177 osób.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com