fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Syberyjska architektura z drewna

Na Syberii do dzisiaj zachowała się drewniana architektura budynków, których początek sięga XIX wieku. Stolica Wschodniej Syberii to Irkuck. Cechą charakterystyczną Irkucka jest mająca przeszło 200 lat drewniana miejska architektura. Na Syberii drewniane budownictwo miało swój intensywny rozwój w tamtym czasie i do obecnych czasów można podziwiać jeszcze budynki z tego okresu. Drzewo jakie jest popularne na Syberii to syberyjski modrzew. W okolicach Bajkału z kolei rosną syberyjskie limby, nazywane w tamtych rejonach kiedrem. To właśnie z tych drzew pozyskiwano w budowlanych celach drewno i wznoszono za ich pomocą budynki zachowane do dnia dzisiejszego.  (uprawnienia budowlane program) 

Syberyjska architektura z drewna
Syberyjska architektura z drewna

Elewacja budynku

Budynek na elewacji w zachowanej syberyjskiej drewnianej architekturze pokryty był deskowaniem, które nadawało im bardzo charakterystyczny wygląd. W oknach pojawiają się bogate zdobienia. Znajdują się tu nadokienniki oraz podokienniki. Ramy okna posiadają dekorację, poprzez zastosowanie pasm bocznych ornamentu. Na Syberii architektura cechuje się bogatym dekorowaniem oraz ornamentyką. W domach elewacje posiadają rzeźbienia znajdujące się wokół drzwi i okien co sprawia, że każdy dom ma nadany szczególny i niepowtarzalny charakter. Przestrzenie okienne nie są wypełnione szybą szklaną lecz znajduje się w nich płyta z kopalnej miki. Miki to inaczej muskowit. Jest to rodzaj minerałów, który pochodzi z rodziny krzemianów. Ma on przezroczystą barwę oraz dobre izolacyjne właściwości cieplne i elektryczne.. (uprawnienia budowlane segregator)  

Jednoizbowe domy

Na leśnych obszarach Syberii w dawnym budownictwie wznoszono jednoizbowe domy, nazywane inaczej klecią. Taki budynek składał się okrągłych nawarstwionych poziomo belek, które zazębiały się w rogach. Dachowe przekrycie było dwuspadowe. W drewnianych konstrukcjach zrębowych domów ściany łączyło się za pomocą zrębowego zamka, który określało się tzw. ogonem jaskółczym. Można w tym rejonie spotkać budynki, jakie posiadają ściany ułożone z belek, które zakończono końcami wystającymi poza budynek. Tego rodzaju budynki nie posiadały fundamentów. Podwaliny w tym wypadku były kładzione bezpośrednio na ziemi. (uprawnienia budowlane 2022) 

Architektura miejskiej zabudowy

Bardziej okazała jest architektura w zabudowie miejskiej na terenie Syberii.  (uprawnienia budowlane cennik) Domy posiadają zwykle dwie kondygnacje o charakterze użytkowym oraz dodatkowo poddasze. Schody, jakie prowadzą na górę przed drzwiami zadaszone są za pomocą ganku, który posiada słupową konstrukcję. Charakterystyczny element drewnianej rosyjskiej zabudowy to ganek, który akcentuje w pewien sposób wejście do danego budynku. Zwarta miejska zabudowa posiada dach, który otacza wejście. Ma on dekoracyjny charakter. Drewniane konstrukcje domów posiadają charakter wieńcowy. Ściany w budynku są masywne i składa się je z poziomych okrągłych i grubych belek, jakie łączy się węgłami. Dachy dwuspadowe pokryte zostały gontem albo deskami. Zabudowa w większości posiada dachy o bezkrokwiowej konstrukcji. Pokrycia na dachu tworzono z desek, jakie mocowało się do poziomych belek.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com