fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Styropian podłogowy

Do izolacji termicznej podłogi fachowcy stosują najczęściej styropian podłogowy. Podstawowym parametrem przy wyborze styropianu podłogowego jest jego wytrzymałość. Styropian utrzymuje ciężar samej podłogi oraz znajdujących się na niej mebli i sprzętów.  Styropian dostępny jest w postaci płyt z polistyrenu ekspandowanego, w skrócie EPS. Głównym przeznaczeniem styropianu podłogowego jest ocieplenie podłogi na gruncie. Gdy ocieplamy podłogi nad pomieszczeniami, używamy styropianu oznaczonego jako DACH-PODŁOGA. W przypadku gdy ocieplamy podłogę znajdującą się bezpośrednio na gruncie zaleca się użycie styropianu typu FUNDAMENT lub PARKING. (uprawnienia budowlane program) 

Styropian podłogowy
Styropian podłogowy

Termoizolacyjność

Typowy styropian podłogowy stosujemy najczęściej do ocieplania podłogi znajdującej się bezpośrednio na gruncie. I to jest jego główne zadanie. Współczynnik przenikania ciepła zgodny z warunkami technicznymi wskazanymi w przypadku podłogi na gruncie wynosi nie więcej niż 0,3 W/(m2.K). Możemy zastosować większą ilość styropianu o przeciętnej termoizolacyjności albo wybrać konkretny styropian o niskim współczynniku przewodzenia ciepła np. λ = 0,031 W/(m.K) posiada styropian podłogowy o grubości 10 cm. Powyższe dane techniczne stanowią zalecane minimum. W praktyce często projektanci przestrzegają nieco niższego współczynnika przenikania ciepła U.

Poza grubością styropianu, która ma wpływ na jego termoizolacyjność ważny jest rodzaj styropianu podłogowego. Na rynku dostępne są np. EPS 100 036, EPS 80 038. Dzięki tym oznaczeniom uzyskujemy informacji dotyczące powyższych wartości. Pierwsza liczba oznacza wytrzymałość na ściskanie czyli ciężar. Druga wartość określa współczynnik przenikania ciepła λ. (uprawnienia budowlane segregator )  

Wytrzymałość

Zbyt niska wytrzymałość to ryzyko powstania deformacji podłogi w efekcie zbyt dużego obciążenia. Wówczas mogą powstać pęknięcia lub rysy na podłodze. Standardem jest obciążenie 150 kg/mw pomieszczeniu mieszkalnym oraz 250 kg/mw tzw. ciągach komunikacyjnych. (uprawnienia budowlane)

Wytrzymałość styropianu możemy zbadać wcześniej sprawdzając jego naprężenie ściskające w przypadku ugięcia się płyty o wartość 10 % czyli CS(10) x kPa (kilopaskale). Wybierz styropian o wartości nie niższej niż CS(10) 60 Kpa, gdyż zdarza się iż miejscowo potrzeba większej wytrzymałości np. pod ciężką szafą lub akwarium. W garażu natomiast przyjmuje się wartość 300 kg/m2 w związku z ciężarem samochodu.   (uprawnienia budowlane kontakt) 

Styropian podłogowy który umieszczamy bezpośrednio na gruncie powinien być zabezpieczony i odizolowany od gruntu. Stosuje się wówczas co najmniej 2 warstwy folii albo papy kładzionej na betonie podkładkowo-wyrównawczym zwanym „chudziakiem”. Styropian ma bardzo niską wchłanialność wilgoci, jednak parametr nasiąkliwości który znajdziemy w kodzie produktu WL (T) nie powinien przekraczać 5 (uprawnienia budowlane 2022) 

Akustyka

Styropian podłogowy który układamy pomiędzy kondygnacjami powinien być elastyczny. Kluczem do sukcesu podłogi na piętrze lub poddaszu jest właściwa akustyka. Gdy to zawodzi, dźwięki dochodzące nas z góry mogą być dla nas bardzo słyszalne i nawet zwykłe kroki potrafią być uciążliwe dla nas jako użytkowników parteru. Dzięki swojej elastyczności styropian pod wpływem ciężaru zyskuje funkcję tłumienia dźwięku podczas ściskania.

Kupując styropian podłogowy służący do tłumienia dźwięków należy zwrócić uwagę na jego parametry. Pamiętaj aby sprawdzić jego sztywność dynamiczną SD oraz ściśliwość CP. Połączenie tych dwóch parametrów daje nam najlepsze właściwości akustyczne, np. 33/30 mm.  Wadą styropianu akustycznego jest wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,05 W/(m.K), jednak nie ma to znaczącego wpływu na jego ubytek, gdyż jest stosowany między kondygnacjami.

Pozostaje nam ocieplenie stropu i w tym przypadku najlepiej zastosować warstwę płyt podłogowych akustycznych, następnie zaś położyć na nich styropian podłogowy typu DACH – PODŁOGA zwracając szczególną uwagę na jak najniższą wartość współczynnika przenikania ciepła.

Jeśli ma być zastosowany na stropie, który też musimy ocieplić, najlepiej ułożyć najpierw warstwę płyt akustycznych, a na nich styropian typu Dach-Podłoga o jak najmniejszym współczynniku  lambda.

Najważniejszym walorem styropianu podłogowego jest jego wytrzymałość, następnie termoizolacyjność, która pełni tu kluczową rolę. Umieszczając styropian w podłodze znajdującej się bezpośrednio przy gruncie  (ewentualnie nad nieogrzewanym pomieszczeniem) powinniśmy sprawdzić jego współczynnik przewodzenia ciepła λ. Gdy zaś stosujemy go między poszczególnymi kondygnacjami ważniejsza od funkcji termoizolacyjnej jest akustyka.  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com