Studnie fundamentowe
Wśród wielu rodzajów fundamentów można spotkać studnie fundamentowe. Jest to rodzaj fundamentu raczej nietypowy. Należy do grupy fundamentów pośrednich, czyli takich które muszą przenieść obciążenia konstrukcji na głębiej położone warstwy gruntu nośnego.
Pytania z tego zakresu mogą pojawić ię na Twoim egzaminie na uprawnienia budowlane.
Studnie fundamentowe stosuje się podobnie jak pale fundamentowe. Są te te same warunki gruntowe. Ważne, aby grunty nośne nie były posadowione głębiej niż 15 m pod powierzchnią terenu. Jest to jednak sytuacja bardzo wyjątkowa. Najczęściej studnie są wykonywane na głębokości 8-10m. Studnie fundamentowe wykonywane są z wielu materiałów. Może to być żelbet, beton mogą to być też elementy murowane. Najczęściej jest to żelbet. Tego rodzaju fundamentu nie wykonuje się w gruntach trudnych, to znaczy w takich gdzie występują np. głazy, skały, pnie drzew. Taki grunt może bowiem uniemożliwiać wykonanie studni.
Aktualnie studnie fundamentowe wykonuje się z reguły jako elementy prefabrykowane. Są to kręgi betonowe lub żelbetowe które stopniowo opuszcza się wgłąb ziemi.
Fazy wykonania studni:
- ustawienie dolnego elementu studni, na dnie płytkiego wykopu [około 0,5 m] ,
- wydobywanie urobku [gruntu] z wnętrza studni ustawianie kolejnych elementów płaszcza w miarę zagłębiania się studni,
- wykonanie betonowej stopy studni po dotarciu noża studni do warstwy gruntu nośnego,
- wypełnienie wnętrza studni betonem lub gruzobetonem.
Kidy wykonuje się fundamenty ze studni? Wówczas gdy należy przenieść obciążenie na warstwy nośne położone głęboko. A jednocześnie siły tarcia na pobocznicy nie będą odgrywały znaczącej roli. Główna część naprężeń w tego typu fundamentach przekazywana jest poprzez podstawę studni.
Jakie są rodzaje noży w studniach fundamentowych. Możemy wyróżnić dwa ich rodzaje. Są to noże do gruntu spoistego i niespoistego (jak na rys. wyżej).