fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Stosowanie w budownictwie silikatów

Stosowanie w budownictwie silikatów

Silikaty są popularnym budowlanym materiałem, po jaki chętnie sięgają zarówno projektanci, jak i inwestorzy. Są to wapienno – piaskowe autoklawizowane wyroby. Stanowią one jeden z głównych ściennych materiałów, jaki stosuje się w Polce. Technologia ta została opracowana 1880 roku i wytwarzano nią „sztuczne kamienie”. Już od tego momentu wzrastało zainteresowanie silikatami. W 1894 roku wraz z intensywnym rozwijaniem się technologii produkowania silikatów powstały pierwsze firmy produkujące na przemysłową skalę wyroby wapienno – piaskowe. Obecnie produkowane silikaty mają postać bloczków oraz cegieł. Są one pełne bądź drążone i posiadają różne użytkowe parametry oraz wymiary. Ich popularność wiąże się z dobrymi fizykomechanicznymi właściwościami oraz z przystępną ceną. (uprawnienia budowlane cennik) 

Stosowanie w budownictwie silikatów
Stosowanie w budownictwie silikatów

Zalety stosowania silikatów

Silikaty jako wapienno – piaskowe wyroby posiadają wiele zalet, dlatego też bardzo chętnie stosuje się je w budownictwie. Do produkowania ich korzysta się z powszechnie dostępnych surowców, które wydobywa się lokalnie. To stwarza możliwość oszczędności, jakie wiążą się z transportem oraz z redukowaniem emisyjności spalin. Spędzając większość dnia w domu warto zastanowić się podczas doboru materiałów budowlanych nad ich wpływem na nasz organizm oraz na środowisko. W związku z tym trzeba eliminować wyroby budowlane, które posiadają w swoim składzie nadmierne ilości promieniotwórczych pierwiastków. Elementy silikatowe są w pierwszej grupie, która jest najkorzystniejsza dla zdrowia ludzi.  (uprawnienia budowlane program) 

Produkowanie silikatów

Silikaty tworzy się ze surowców naturalnych, a produkcyjny proces jest energooszczędny oraz neutralny pod względem ekologicznym. Przebieg procesu produkcji wapienno – piaskowych wyrobów odbywa się w kilku fazach. Na początku piasek i wapno miesza się w mieszalnikach. Po dodaniu do nich wody mieszankę zostawia się w reaktorach. Proces ten trwa w przedziale od 2 do 4 godzin. W tym czasie temperatura mieszanki osiąga temperaturę około 60°C. Taka masa poddawana jest w dalszym etapie prasowaniu i umieszcza się ją na 6 do 12 godzin w autoklawach. W nich wyroby hartują się w temperaturze wynoszącej około 200°C w hydrotermalnych warunkach. Poziom ciśnienia nasyconej pary to 1,2 do 1,6 MPa. Między składnikami zachodzą chemiczne reakcje, które nadają silikatom wysoki stopień wytrzymałości na ściskanie oraz trwałość i odporność na atmosferyczne czynniki. (uprawnienia budowlane segregator) 

Przyjazny mikroklimat

W domach powstałych z silikatów mikroklimat jest bardzo przyjazny, w szczególności dla alergików i małych dzieci. Silikatowe produkty utrzymują w pomieszczeniach stały poziom wilgotności, a kiedy powietrze stanie się za bardzo wilgotne pochłaniają one jej nadmiar. Z kolei kiedy powietrze jest suche silikaty oddają wilgoć do pomieszczenia. Wapno, jakie zawarte zostało w strukturze silikatowych wyrobów daje wyrobom bakteriobójcze właściwości. Z tego też względu mur nie poddaje się biologicznej korozji, a ściana nie ulega zniszczeniu w związku z atakiem mikroorganizmów. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com