fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosowanie spoiw

Spoiwo zmieszane z wodą nazywa się zaczynem. Przykładowy zaczyn to np. cementowy albo wapienny. Zaczyn, który ma dużą ilość wody nazywany jest często mlekiem, np. wapiennym. Spoiwo zmieszane z piaskiem albo z innym drobnym kruszywem, zarobione dodatkowo wodą to zaprawa, np. wapienna, gliniano – cementowa, cementowa itp. (uprawnienia budowlane).

Stosowanie spoiw
Stosowanie spoiw

Betonowa masa

Masę betonową tworzy zaprawa albo samo spoiwo, które zmieszane jest z grubszym rodzajem kruszywa (testy 2021 uprawnienia). Ma ono powyżej 2 mm. Masa po związaniu oraz stwardnieniu tworzy beton np. gruzowy, żwirowy, żużlowy itp. W związku z tym spoiwa są podstawowym składnikiem budowlanych zapraw. Służą one do łączenia mniejszych elementów budowlanych, np. z bloków albo z cegieł. Zapewniają równomierny rozkład w murach obciążeń a także mogą posłużyć do wykonywania o specjalnym przeznaczeniu warstw i formowania poszczególnych części budynku.

Naturalne lepiszcza na spoiwa

Pierwszymi spoiwami były naturalne lepiszcza, takie jak bitumiczne substancje czy glina. Glinę przede wszystkim stosuje się w południowych krajach, gdzie występuje mała ilość opadów. Stosując je w wilgotnym klimacie szybko uległaby ona wymyciu. W pustynnych krajach, takich jak np. Arabia, gdzie deszcz bardzo rzadko występuje, taki rodzaj budowania ma swoje zastosowanie do dziś. Z niewypalonych cegieł, które są łączone glinianą zaprawą wznosi się budynki nawet o wysokości kilku pięter (program egzamin uprawnienia 2021).

Stosowanie asfaltu

Najwcześniejsze zastosowanie asfaltu jako lepiszcza miało miejsce w Mezopotamii (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Występuje on w naturalnym stanie w warstwach wierzchnich gruntów. Kamienne bloki powlekane były przy pomocy gorącego asfaltu. Po wystygnięciu ulegał on krzepnięciu i w ten sposób służył jako rodzaj lepiszcza. Pierwsze ze śladów użytkowania właściwych budowlanych spoiw można spotkać w starożytnym budownictwie Egiptu. Gips był najwcześniej stosowanym rodzajem spoiwa, ponieważ jego wypalanie ma miejsce w stosunkowo niskim poziomie temperatury, która wynosi około 170°C. Może nawet przypadek spowodował, że odkryto jego własności.

Zastosowanie spoin

Spoiwa mają zastosowanie do wyrabiania betonu (uprawnienia budowlane – egzamin). Zlepiają one i otulają kruszywowe ziarna. Wypełniają także pustki znajdujące się między nimi. W zależności od przeznaczenia spoiwa mieszane są z innymi składnikami albo też między sobą. Przykładem może być tu wapno z cementem. Rozwój dotyczący spoiw był równoległy wraz z rozwojem budownictwa z zastosowaniem cegły, kamienia, a w dalszym czasie z betonu. W budynkach drewnianych spoiwa nie znajdują zastosowania. Stare dawne budownictwo z kamienia nie korzystało ze spoiw. Pierwszym z etapów tego rodzaju budownictwa była budowa z nieobrobionych kamieni. Szpary w nich zapełniane były gliną albo mchem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com