Stosowanie kruszyw do klejących zapraw
Na terenie Polski najbardziej popularną metodą związaną z ociepleniem zewnętrznych ścian budynków cieszy się metoda związana z bezspoinowym ociepleniem ścian. Za pomocą klejowej zaprawy mocuje się termoizolacyjne płyty. Powierzchnię płyt z zatopioną w niej siatką wykonaną ze szklanego włókna szpachluje się i ocieplenie pokrywa cienkowarstwowym rodzajem tynku. Ocieplenie ma zwiększyć izolacyjność oraz poprawić ogólny wygląd ściany. W czasie wykonywania ocieplenia ważną kwestią jest mocowanie do ściany termoizolacji poprzez klejową zaprawę. Bardzo duże znaczenie ma tu zachowanie technologicznych zaleceń oraz zastosowanie zaprawy, która będzie cechować się dobrą jakością. (uprawnienia budowlane 2022)
Przyczepność klejowej zaprawy
Klejowa zaprawa stosowana przy ociepleniach musi posiadać kluczową właściwość, jaką jest przyczepność. Musi ona wykazywać przyczepność zarówno do termoizolacyjnego materiału, jak i do podłoża. Odpowiedni stopień przyczepności sprawi, że cały układ będzie trwały, a zamocowania do ścian bezpieczne. Trwała będzie także przyczepność wierzchnich warstw systemu. W Polsce ociepla się budynki za pomocą metody, która polega na zastosowaniu styropianu, jako termoizolacyjnej warstwy. Aby przykleić styropian najczęściej korzysta się z cementowych klejów. Nie jest tu problemem spełnienie wymagań odnośnie przyczepności cementowego kleju do betonowego podłoża. Bardzo ważne jest tu jednak uzyskanie odpowiedniego stopnia przyczepności do styropianu, ponieważ w recepturze klejowej zaprawy stosować należy odpowiednie składniki. Takim podstawowym składnikiem cementowego kleju są drobne rodzaje kruszyw. Jakość drobnego kruszywa zastosowanego do zaprawy jest w związku z tym bardzo ważna. (uprawnienia budowlane program)
Drobne kruszywa do klejowych zapraw
Praktyka budowlana pokazuje, że do klejowych zapraw stosuje się drobne kruszywa, jakimi są np. naturalne piaski, posiadające drobne uziarnienie. (uprawnienia budowlane segregator ) Nie przekracza ono poziomu 0,8 mm a czasami nawet wynosi maksymalnie 0,5 mm. Zawartość mineralnych pyłów nie może być tu niższa od 3%. Poza podstawowym badaniem, jakie polega na oznaczeniu ziarnowego składu, wykonuje się także w zależności od potrzeb badanie związane z kształtem ziaren, jakością pyłów, nasiąkliwością i gęstością ziaren, zawartością muszli, mrozoodpornością, a także badania pod kątem chemicznego składu. (uprawnienia budowlane kontakt)
Charakterystyka zaprawy
Zaprawa jest to mieszanina drobnego kruszywa, spoiwa oraz wody. Stosuje się ją w celu wykonania łączeń budowlanych elementów. Na rynku można wyróżnić różnego rodzaju typy zapraw. Mogą to być zaprawy klejowe, do napraw, tynkarskie czy murarskie. Patrząc na rodzaj wykorzystanego spoiwa można wyróżnić m.in. zaprawy gipsowe, wapienne, cementowe czy cementowo – wapienne. Tak jak przy betonie kruszywo to podstawowy składnik w zaprawie. Jego udział to 2/3 suchej zaprawowej masy. Od jakości kruszywa zależy jego trwałość oraz ogólne zachowanie się danej zaprawy. Przy zaprawach korzysta się z różnych rodzajów drobnych kruszyw. Badania, jakie stosuje się w celu zbadania kruszywa do zaprawy wskazuje norma PN-EN 13139.(uprawnienia budowlane)