Rusztowania stojakowe
Stojaki muszą być z okrąglaków sosnowych klasy II o przekroju w cieńszym końcu nie niższym od 12cm. Podłużnice do stojaków warto robić też z okrąglaków o przekroju nie niższym od 12cm i długości równej chociaż dwóm odległościom stojaków, powiększonym o 50cm. Leżnie muszą zostać zrobione z okrąglaków. Na pomost warto skorzystać z desek o obszerności chociaż 32mm i rozpiętości 18cm. Balustrady muszą być z desek o obszerności 32mm i rozpiętości 15cm. Na odbojnice warto skorzystać z desek takich jak balustrady, obszerność desek 32mm, rozpiętość 18cm. Schodnie muszą być z desek o obszerności 38mm i rozpiętości 18cm. Na podwaliny warto używać bale o obszerności 50mm i rozpiętości chociaż 25cm. Bale na podkładki muszą wynosić:
-blisko stojaków pojedynczych – obszerność 38mm, rozpiętość 20cm, długość 40cm, (uprawnienia budowlane kontakt)
-blisko stojaków podwójnych – obszerność 38mm, rozpiętość 25cm i długość 60cm.
Na pomost warto używać deski obszerności 38mm i rozpiętości 20cm. Balustrady robi się z desek obszerności 38mm i rozpiętości 18cm. Deski krawężnikowe i słupki balustrad robi się z desek obszerności 38mm i rozpiętości 20cm. (uprawnienia budowlane 2021)
Kozły do robót murowych
-Leżnie – krawędziaki o średnicy 12x12cm,
-nogi, łaty o średnicy 7,6×7,6cm,
-deski usztywniające nogi, deski o obszerności 3,2cm oraz rozpiętości nie niższej od 12cm. Na kozły do prac wykończeniowych: leżnie i nogi kozła – deski o obszerności chociaż 3.8cm i rozpiętości 18cm – deski usztywniające nogi deski o obszerności 3.2cm i rozpiętości 12cm. Na pomostu używa się deski obszerności nie niższej od 3.2cm i rozpiętości 18cm. (uprawnienia budowlane program)
Budowa drabin
Do budowy drabin warto używać na stojaki tarcicę sosnową nieobrzynaną klasy drugiego bądź trzeciego, a na szczeble tarcicę sosnowa nieobrzynaną klasy trzeciej. Stojaki nie mogą posiadać sęków zniszczonych czy wypadających, a szczeble muszą być zupełnie bez sęków. Pozwala się na nieliczne występowanie w stojakach sęków o przekroju nie większym od 10mm, przy czym na granicach średnicy sęki są niedozwolone. Do rusztowań zewnętrznych warto skorzystać z drewna półsuchego o wilgotności IX – drewno do rusztowań musi zostać zaimpregnowane przez podwójne nakładanie pędzlem środka przeciw grzybom. (akty prawne uprawnienia budowlane) Gwoździe do rusztowań muszą zostać 2-3 razy dłuższe od obszerności wbijanej części, podczas czego długość ich nie powinna być niższa od 75mm. Klanie muszą posiadać przekrój nie mniejszy od 12mm.
Części rusztowania
Każda część rusztowania musi zostać określona i zapisana w książce wentarzowej budowy. Wydawanie części na budowę musi zachodzić wraz z pokwitowaniem, a po zdjęciu części muszą zostać przetransportowane znów do magazynu, gdzie będą umyte i skategoryzowane. Części różnych typów rusztowań muszą pod względem tworzyw skupiać się na wymaganiach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Stojaki drabiny muszą być z tarcicy sosnowej klas II czy III, długości 6 lub 8m o średnicy 50x100mm. Szczeble drabin warto robić z tarcicy sosnowej o średnicy po ostruganiu 32x63mm, nie posiadającej sęków czy szczelin. Tętnik musi być z desek o obszerności nie niższej od 25mm i rozpiętości chociaż 14cm. (program egzaminu na uprawnienia) Na pomost warto skorzystać z bali sosnowych o obszerności 50mm i o rozpiętości 23cm. Balustrady muszą być z desek sosnowych o obszerności 25mm i rozpiętości 18cm. Podkładki pod drabiny warto robić z desek o obszerności 32 do 50mm, a szerokości 14cm i długości 1m.