fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Staranne wykonanie ceglanego pieca

Dobrze i starannie wykonany ceglany piec do ogrzewania nie jest gorszy jakościowo i własnościowo od pieca, który oblicowuje się przy użyciu kafli. Piece kaflowe miały szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkalnym. Kafle używane są w celu wykonania zewnętrznego płaszcza. Wypala się ze zwykłej bądź ogniotrwałej gliny. Rodzaj , gatunek i techniczne wymagania dotyczące kafli zawiera norma PN-58/B-12041 (uprawnienia budowlane 2021). Kafle układa się z tzw. przewiązaniem pionowych spoin. Oznacza to że pionowe spoiny nie znajdują się w jednej linii tylko mijają się.

wykonanie ceglanego pieca
wykonanie ceglanego pieca

Czym jest kominek i jaką funkcję pełni?

Kominek to najprostsze z urządzeń, służące do ogrzewania pomieszczeń. Obecnie w budownictwie kominek spełnia głównie dekoracyjną rolę, uzyskując w pomieszczeniu efekt „żywego” płomienia. Obudowę kominka wykonuje się najczęściej z ozdobnych materiałów, takich jak alabaster, marmur, brąz czy glazura. W ten sposób kominek stanowi element dekoracyjny wnętrza. Kominek ma otwartą dużą paleniskową komorę, która z przodu jest zamknięta ozdobnymi ażurowymi drzwiczkami. Lepsze typy kominków posiadają także ruszt oraz wysuwany popielnik. Wnętrze paleniska wykłada się stalową blacha albo szamotową cegłą. Przy wlocie do komina umieszcza się zasuwę, która samoczynnie zamyka się po wygaśnięciu ognia. W ten sposób zapobiegamy ulatnianiu się ciepłych mas powietrza (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Piec wachlarzowy

Wnętrze wachlarzowego pieca posiada wiele poziomych przegród z cegły i jedną pionową, znajdującą się najczęściej w środku. Spalinowe gazy w tego rodzaju piecach dużo miej ogrzewają jego zewnętrzną obudowę, a więcej wewnętrzne przegrody. To powoduje, że wydajność pieca pod względem ciepła nie jest dobra. Podsumowując tego rodzaju piec nie do końca spełni funkcję ogrzania pomieszczenia, ponieważ nie jest on do końca ekonomiczny. Z tego względu rzadziej stosuje się go w budownictwie.

Piece z pionowymi kanałami

Prostokątny typ pieca, gdzie prototyp stanowił piec holenderski posiada kilka pionowych szeregowych kanałów, które tworzą w całości jeden ciąg. Zewnętrzny płaszcz wykonuje się z ceramicznych kafli, gdzie między rumpowe wnętrza zapełnia się chudą zduńską zaprawą, szamotowym ceglanym tłuczniem, który należy gęsto upchać albo wykłada się je ceramicznymi płytkami o grubości wynoszącej IV2-3 cm. Palenisko oraz pierwszy z kanałów wykonuje się z ogniotrwałych cegieł. Dalsze wewnętrzne kanały wykonuje się z piecowych dobrze wypalonych cegieł, które ustawia się na rąb. Górne sklepienie mające grubość min. 20 cm wykonuje się także z piecowej cegły na duńskiej zaprawie (programy do uprawnień budowlanych). Drzwiczki oraz popielnik zamyka się hermetycznie. Chcąc regulować dopływ powietrza należy odpowiednio otworzyć drzwiczki popielnika.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com