fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stalowe otwory

Stalowe okna wykonuje się z takich kształtowników jak kątowniki, specjalne kształtowniki i teowniki. Ciężar 1m² stalowego okna ma wartość około 15-25 kg. W budownictwie mieszkalnym stalowych okien nie stosuje się, ponieważ wiążą się one z dużymi stratami ciepła oraz ze skraplaniem się pary wodnej. Stosuje się je w magazynach, fabrykach oraz w sklepach. Podział stalowych okien jest taki sam jak w przypadku drewnianych (uprawnienia budowlane).

Stalowe drzwi

Zastosowanie stalowych okien

Stalowe okna osadza się w gotowych już otworach, a nie wraz z murowaniem ścian (program uprawnienia budowlane). W takim wypadku wszelkie pogięcia, wykrzywienia i uszkodzenia powodowałyby nieszczelność oraz trudność przy otwieraniu okna i zamykaniu. Przekroje danych elementów naśladują przekroje drewniane, ale mają one odrębną formę. Okucie stalowych okien jest praktycznie takie same jak przy oknach drewnianych. Takie okna sprawdzą się bardzo dobrze przy szybkim wietrzeniu dużych pomieszczeń typu świetlica czy stołówka. Mogą być one przesuwane pionowo albo otwierane obrotowo wokół pionowej bądź poziomej osi. Oś umieszcza się w połowie okiennego skrzydła. Podokienniki wykonuje się ze stalowej blachy o grubości 2-3 mm. Są lepsze niż drewniane, ponieważ wykazują małą wrażliwość na zmiany związane z temperaturami. Ma to duże znaczenie, kiedy pod oknem umieszcza się grzejniki.

Zastosowanie stalowych krat

Chcąc zabezpieczyć okno przed włamaniami stosuje się do tego celu kraty stalowe (program egzamin uprawnienia 2021). Spełniają one swoje zadanie wtedy, gdy wymiary prętów są odpowiednie i ich przecięcie wymagało by poświęcenia wiele czasu. a ich rozgięcie także sprawiłoby dużo trudności. Kraty umieszcza się we wnęce bądź poza nią. Zależy to od sposobu otwierania się okien albo drzwi. Oprócz stałych krat stosuje się ruchome, które składają się w harmonijkę albo też zwijają się. Harmonijkowe kraty wykonuje się ze specjalnych korytek albo z płaskowników. Zazwyczaj złożoną kratę wkłada się na oścież danego okna. Rozciągnięta harmonijkowa krata nie stanowi sztywnej konstrukcji, lecz przesuwa się za pomocą prowadnic z ceownika. Znaną kratą jest zwijana krata o typie Wos. Wykonuje się ją z okrągłych prętów, których średnica wynosi 10 mm. Są one wygięte w falistą linię.

Okiennice i żaluzje

Okiennice stalowe stanowią przede wszystkim zabezpieczenie budynku przed włamaniami (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Wykonuje się je jako jedno albo dwuskrzydłowe, wewnętrzne bądź zewnętrzne. Mogą się składać, zwijać albo mieć postać żaluzji. Stalowe oraz drewniane okiennice zamyka się na stalową szabę, które unieruchamiania jest przechodzącym do środka pomieszczenia trzpieniem. Zamknięcie może stanowić także kłódka. Zwijane okiennice mogą być żaluzjowane z wąskich stalowych pasków albo z blach. Taki rodzaj zasłon jest stosunkowo lekki. W związku z silnym nagrzewaniem się żaluzji latem, przewidzieć należy wietrzenie skrzyń. Zostawia się im odpowiednie otwory. Odsuwanie i zasuwanie żaluzji dokonuje się poprzez taśmę albo sznur, bądź też samoczynnie poprzez spiralne sprężyny. Może nam tu posłużyć także korba, która posiada stalowe linki. Korbę może zastąpić w razie potrzeby elektryczny silnik.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com