Spustowe rury
Spustowe rury wykonuje się w równych odcinkach, jak normalne wymiary arkusza blachy (uprawnienia budowlane). Mają rolkowe zawinięcie i są zawieszone na zawiasowych hakach. Pionowe spojenia deszczowych rur, lutowane i felcowane powinny być odwrócone na zewnętrzną stronę, ponieważ w ten sposób łatwo dostrzec wszelkie uszkodzenia. Spustowe rury z ocynkowanej stalowej blachy albo walcowanej łączy się także przy pomocy nitów. Haki do rur ściąga się śrubą z nakrętką. Muszą posiadać one także odpowiednie ostrze do wbijana w mur.Na spustowych rurach nalutowuje się trójkątne rodzaje nosków. Mają one za zadanie zabezpieczyć poszczególne odcinki rur przed ich opuszczaniem.
Rodzaje szczeblin
Szczebliny mające kształt litery T muszą mieć jak najmniejsze wymiary (testy 2021 uprawnienia). W związku z tym najodpowiedniejszymi będą metalowe, a w sytuacji użycia drewna, najlepsze będą drewniane. Rozstaw szczeblin odpowiadać musi szerokości szklanej tafli. Krycie przy pomocy szkła wykonuje się po to, aby doświetlić dolne pomieszczenia. W związku z tym pochylenie dachowych połaci powinny być w miarę duże, aby nie zalegał na nich śnieg. Przy szklanych rodzajach pokryć trzeba pamiętać o odprowadzeniu kondensacyjnej wody. Kalenice oraz krawędzie przeważnie kryje się cynkową blachą, która jest umocowana do płatwi.
Do czego służy okno i jakie są jego rodzaje?
Okno przede wszystkim służy do oświetlania pomieszczeń (program egzamin uprawnienia 2021). Zabezpiecza przed przenikaniem opadów atmosferycznych do środka, od kurzu oraz od strat ciepła. Okno składa się z ościeżnicy, skrzydeł i czasami z zabezpieczających urządzeń. Należą do nich kraty, żaluzje, rolety czy okiennice. Można wyróżnić dwa rodzaje skrzydeł okiennych: zewnętrzne letnie oraz zimowe wewnętrzne. Istnieją podstawowe najczęściej stosowane w Polsce rodzaje oraz typy drewnianych zewnętrznych okien. Są to ościeżnicowe okna, zespolone, półskrzynkowe oraz skrzynkowe. Ościeżnicowe albo futrynowe okno, potocznie nazywa się polskim. Składają się one z futryny, letnich skrzydeł, które otwierają się na zewnątrz oraz zimowych, które otwierają się do wewnątrz.
Skrzynkowe okna
Okno skrzynkowe nazywa się też często francuskim. W swojej przedniej części ościeżnicy posiadają dodatkową część, które jest nazywana krosnem albo skrzynką. Pozwala to na otwieranie zarówno letnich jak i zimowych skrzydeł do wewnątrz pomieszczenia. Letnie skrzydła musza być mniejsze niż zimowe o wymiar krosna, w poziomym oraz pionowym prześwicie. Półskrzynkowe okno ma krosna tylko w poziomej części górą oraz dołem. Letnie skrzydła otwierają się do środka ale są mniej szczelne. Przepuszczają one jednak więcej światła i są stosunkowo tańsze (programy do uprawnień budowlanych).