fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Śnieg jako przyczyna katastrof budowlanych

Główny błąd, który możemy zrobić podczas projektowania jest przyjęcie błędnego modelu pracy konstrukcji. Ponadto błędne jest przyjęcie złych obciążeń dla obliczeń statycznych nośności oraz zrobić błąd podczas obliczania. Ważne jest właściwe rozpoznanie pracy konstrukcji obiektów w warunkach złożonych i nietypowych obciążeń. Przykładem może tu być obciążeń wiatrem, ŚNIEGIEM, pyłem, lodem, temperaturą.

Katastrofy i awarie to tematyka pojawiająca się często na egzaminie na uprawnienia budowlane. Przygotuj się do niego solidnie korzystając z portalu: uprawnienia-budowlane.com

Awarie i katastrofy

Awarie i katastrofy przez zalegający śnieg i lód na konstrukcji wynikają z błędów popełnionych w procesie użytkowania obiektów budowlanych. Ponadto mogą wystąpić błędy w wyniku naturalnej degradacji konstrukcji po używaniu przez wiele lat. Obfite opady śniegu powodują wyjątkowo duże obciążenie dla dachów budynków. Zalegający na połaci dachowej śnieg zalicza się do najistotniejszych czynników powodujących katastrofy lub awarie budowlane. Na zagrożenia stwarzane przez masy śniegu największym stopniu wpływa geometria dachu. Najbardziej na uszkodzenia są narażone budynki o dachach płaskich. W Polsce znacznie bardziej narażone na obciążenia i usterki są dachy od strony zachodniej i to nie tylko ze względu na śnieg, ale i na wiatr, wiejący najczęściej z tamtego kierunku

Obciążenie śniegiem

Kiedy śnieg się znajduję na powierzchni dachowej to powoduje coraz większe obciążenie konstrukcji. Na skutek zmieniających się temperatur śnieg może się delikatnie rozpuszczać i ponownie zamarzać, tworząc lodowo-śnieżną pokrywę. Warstwa lodu może ukrywać się pod cienką warstwą świeżego śniegu. W takim przypadku grubość warstwy śniegu nie przekłada się już na jej ciężar. Mimo stosunkowo niedużej grubości pokrywy, obciążenie nią konstrukcji dachu może wzrosnąć kilkakrotnie. Śnieg może spowodować ugięcie, złamanie elementów prętowych lub rozerwanie złączy.

Też jako przyczynę awarii należy wymienić elementy reklamowe na dachach budynków, które zatrzymują śnieg unoszony wiatrem, co powoduje jego gromadzenie się na dachu. Przyjmowano dotychczas, że ilość śniegu, który się gromadzi na dachu nie może przekraczać tej jego ilości, która się znajduje na gruncie.

Ocena przyczyn katastrof

Z oceny przyczyn katastrof i pomiarów obciążenia śniegiem wykonanych przy ich okazji, powinny wynikać zalecenia projektowe i normalizacyjne. Nie wnikając głębiej w sprawy projektowe należy jednak podkreślić, że konieczne jest nadawanie dachom choćby minimalnego spadku, aby umożliwi odpływ wody powstałej w wyniku topnienia śniegu wywołanego dodatnią temperaturą powietrza zewnętrznego.

Pozostaje do rozpatrzenia zmiana wartości obciążenia śniegiem gruntu. Należałoby rozważyć zastąpienie statystyki maksymalnych rocznych wartości obciążenia śniegiem gruntu przez statystkę maksymalnych rocznych wartości skumulowanej sumy opadu zimowego. Wymaga to długotrwałych analiz naukowych. Pewne zmiany wartości strefowych i granic stref  nastąpią szybciej , jeżeli będą opracowane nowe mapy obciążenia śniegiem w Europie, Polsce.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com