fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Śnieg jako obciążenie zgodnie z Eurokodem

Śnieg jako obciążenie zgodnie z Eurokodem

W 1975 roku ustalono program działań w budownictwie na podstawie 95 artykułu Traktatu Wspólnoty Europejskiej. Miał on na celu pozbycie się technicznych przeszkód w handlu oraz nadanie jednolitej formy specyfikacjom technicznym. Został stworzony zbiór norm odnoszących się do projektowania konstrukcji które na początku dawały możliwość wyboru między nimi a regułami krajowymi państw należących do Wspólnoty Europejskiej a ostatecznie powinny te reguły całkowicie zastąpić. (uprawnienia budowlane testy)

Śnieg jako obciążenie
Śnieg jako obciążenie

Analiza konstrukcji pod wpływem obciążenia śniegiem     

Analiza konstrukcji przedstawiona jest po uprzednim zestawieniu obciążeń. Konstrukcje przedstawia się za pomocą schematów statycznych. (akty prawne na uprawnienia 2019) Szczególną wagę należy przyłożyć do ustalania zmiennych obciążeń przy projektowaniu konstrukcji lekkich, w których właśnie ten typ obciążeń jest przeważający z uwagi na wysoką podatność na pomyłki i błędy robione przez ludzi. Zmiany wielkości w czasie są bardzo ważne w przypadku obciążeń zmiennych. Są to takie oddziaływania do których zalicza się siły działające na konstrukcję podczas jej wznoszenia jak również użytkowania, obciążenia występujące z powodu specyfiki przeznaczenia obiektu oraz obciążenia klimatyczne. Istotne miejsce w klasyfikacji oddziaływań zmiennych zajmuje śnieg. Z uwagi na ryzyko jakie niesie ze sobą zaleganie śniegu na dachach – na przykład katastrofa budowlana hali MTK podczas Międzynarodowych Targów Katowickich 26 stycznia 2006 – konstrukcje podlegają restrykcyjnym przepisom co do przenoszenia tych właśnie obciążeń. Wytyczne określające obciążenie śniegiem przypadające na konstrukcję zawarto w PN-EN 1991-1-3

Obciążenie śniegiem – schemat obliczeniowy

Rozpatruje się dwa podstawowe układy obciążeń śniegiem:

  • równomierne obciążenie śniegiem dachu (układ, który przestawia równomiernie rozłożone obciążenie śniegiem dachu, uformowane jedynie przez jego kształt. (dostęp do programu na uprawnienia budowlane)
  • nierównomierne obciążenie śniegiem dachu (układ przedstawiający obciążenie śniegiem, wynikające z przemieszczania śniegu z jednego miejsca na inne np. przez wiatr. (o egzaminie na uprawnienia budowlane)

Obliczenia dla układów obciążonych śniegiem

Aby ustalić obciążenie dachów w trwałej i przejściowej sytuacji obliczeniowej należy skorzystać z następującego wzoru:

s = µi • Ce • Ct • sk

gdzie:

  • µi – współczynnik kształtu dachu
  • sk – wartość charakterystyczna obciążenia śniegiem gruntu (zależy od lokalizacji obiektu – patrz rys.)
  • Ce – współczynnik ekspozycji
  • Ct – współczynnik termiczny

Pomocny przy wyznaczaniu obciążeń może być program z wbudowanym modułem obciążenia śniegiem wg. Eurokodu. Korzystając z niego należy:

  1. Wybrać strefę obciążenia
  2. Określić teren
  3. Wybrać rodzaj dachu, podać kąty nachylenia połaci i sprawdzić wartość obciążenia w układzie nierównomiernym

 

Opinie o naszych programach znajdziesz tutaj.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com