fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sklepienie Tudora stosowane w angielskim gotyku

Obwodnicę tego sklepienia uzyskujemy w taki oto sposób:

Z miejsc na prostej, jaka łączy wezgłowia tworzymy łuki koła o promieniach, uzyskując w taki sposób punkty mi i m2. Ich rzutami na prostą bywają miejsca m i 712. (program egzaminu na uprawnienia) Obwodnica określona jest jako odcinki kołowe zakreślone z tych czterech punktów. Jeśli wezgłowia sklepienia znajdują się na różnych poziomach, wtedy zamiast sklepień kolebczastych otrzymujemy sklepienia pełzające. Sklepienia są:

-ukośne,

-proste,

-wspięte eliptyczne, które z łatwością można wyprowadzić z półkolistych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Sklepienie Tudora
Sklepienie Tudora

Określenie obwodnic jest zależne od rysunków. Zresztą, jeśli oś jest pozioma i prostopadła do czoła, to rodzi się z tego sklepienie proste (a), jeśli jest pozioma, za to ukośna do czoła to mamy sklepienie ukośne (b), jak pochyła – wspięte. Powierzchnia grzbietowa sklepienia jest w stanie posiadać kształt zbliżony do podniebiennej lub mieć jeszcze inną formę, zwłaszcza łamaną albo zazębioną.

Podział na kamienie

Podział na różne kamienie uzależniamy od przestrzegania reguł wznoszenia murów z osobnych części. Sklepienia bywają zwłaszcza podzielone płaszczyznami wspornymi, jakie są zwyczajne do powierzchni ciśnień albo do podniebienia. Taki podział wytwarza szereg podłużnych klińców, a jeśli one przewyższają maksymalne wymiary ciosów, to wtedy dzielimy je na kamienie mniejsze szeregiem płaszczyzn poprzecznych, które używamy mijankowo. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Jeżeli przy takim podziale kamienie były wciąż za wielkie wtedy wprowadzamy dodatkowo powierzchnie podziałowe podłużne (P i R). Powierzchnia podniebienia sklepień i łuków kamiennych potrafi uzyskiwać różne kształty, ale powierzchnia grzbietowa bywa zwykle podobna do podniebiennej, czasami co do obrysu łamanego, kiedy klińce ułożone są na przemienienie z wozówek i główek, albo często schodkowa, która odpowiada wiązaniu klińców sklepienia z pozostałą częścią muru.

Kamienie w sklepieniu

Kamienie w sklepieniu, które posiadają kształt klinów nazywamy klińcami. Kamienie sklepienia będące od razu nad wezgłowiami nazywamy wsporami. Kamień znajdujący się w szczycie to zwornik. Kamienie zwornikowe na pełnej długości szczytu to klucz sklepienia. (uprawnienia budowlane program)

Szczeliny pomiędzy grzbietem oraz ściana nazywamy pachami sklepienia. Jeśli w sklepieniu strzałka jest większa od połowy rozpiętości, wtedy takie sklepienie będziemy nazywać podwyższonym, a jeśli strzałka jest mniejsza niż połowa rozpiętości, to wtedy takie sklepienie nazwiemy spłaszczonym. Sklepienia o powierzchni podniebiennej walcowej symetrycznej względem pionowej płaszczyzny przechodzącej przez oś są potocznie nazywane sklepieniami kolebczastymi bądź walcowymi. (uprawnienia budowlane 2021)

Rodzaje sklepień

Sklepienie, jakiego obwodnica bywa też łukiem koła, nazwiemy kolistym. Zwłaszcza, gdy obwodnica jest półkolem, wtedy mamy sklepienie półkoliste. Jeżeli jest odcinkiem koła o strzałce równej ł/e-ś-Vi2 rozpiętości, to będzie to sklepienie odcinkowe. Jak obwodnica to elipsa, sklepienie jest eliptycznym. Jeśli obwodnica jest parabolą, to jest to sklepienie paraboliczne. Jak krzywą koszową – koszowym. (uprawnienia budowlane kontakt)

Obwodnicę koszową można określić promieniami z 3,5,7 i ponad środków. Podczas wykreślania z trzech środków, posiadając strzałkę oraz rozpiętość, dzielimy kąty MAD i MD A po połowie i z punktu przecięcia dwusiecznych F wystawiamy prostopadłą do AD, dzięki temu punkty O’ i O staną się poszukiwanymi środkami łuków kołowych.

Podczas wykreślaniu z pięciu środków ustalamy promień największy OD równy albo jeśli obwodnica sklepienia składa się z dwóch odcinków kołowych symetrycznie rozłożonych, przy tym promienie tych odcinków są większe niż strzałki, wtedy mówimy o sklepieniu ostrołukowym. Sklepienie te szczególnie przy wysokich strzałkach są wyróżniającą cechą stylu gotyckiego. Jeśli obwodnica to element koła, jakiego czubek znajduje się wyżej niż wezgłowie, mamy do czynienia ze sklepieniem bizantyjskim lub maurytańskim.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com