fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Składowisko tworzyw

Ze względów ekonomicznych korzystnie jest używać rozwiązania, które polega na konstrukcyjnym związaniu zasobników ze składowiskiem tworzyw. Tutaj ściana zasobników, która znajduje się od strony składowiska, pełni funkcję ściany oporowej składowiska. Tam również układa się tor dla jednej nogi mostu przeładunkowego. Takie rozwiązanie zaproponował Biprohut w swoich najnowszych projektach (uprawnienia architektoniczne 2021).

Zbiorniki żużla

Krzepnięcie żużla płynnego zachodzi w zbiornikach żużla. Tam zamienia się w żużel, którego konsystencja jest stała. Żużle wielkopiecowe otrzymuje się na skutek wytapiania surówki z rudy żelaza. Zawierają one w sobie związki żelaza oraz m.in. wapień, krzemionkę, magnezyt, dolomit i glinę noszące nazwę skały płonnej. W piecu zachodzi proces oddzielenia ze związków żelaza tlenu. Jest to tzw. redukcja i ma miejsce w wysokiej temperaturze. Oprócz tego oddziela się również skałę płonną od żelaza, która zamienia się w płynny produkt (żużel wielkopiecowy).

Zbiorniki żużla
Zbiorniki żużla

Skała płonna należy do skał trudnotopliwych. Dlatego niesamowicie ważny jest udział topników w całym procesie. Dzięki składnikom, które się znajdują w topnikach, powstają związki łatwo topliwe. Pozwalają one na obniżenie temperatury topnienia skały płonnej. Sprawiają, że w trakcie procesu żużel wiąże ze sobą siarkę, dzięki czemu nie dostaje się ona do surówki. Ważne jest, żeby skład chemiczny topników był dobrany do składu chemicznego skały płonnej. To od składu chemicznego zależą późniejsze właściwości żużla (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

W skład żużlu wchodzą:

– krzemionka,

– tlenek glinu,

– wapień,

– magnez.

Na skutek przetworzenia technologicznego płynnego żużlu można otrzymać następujące rodzaje żużlu:

– krystaliczny (kawałkowy),

– granulowany,

– pumeksowy.

Zbiorniki żużla piecowego

Zbiorniki żużla piecowego muszą być odporne na wpływ wysokiej temperatury i na wpływy chemiczne, a zwłaszcza związki siarki. Wykonuje się je z betonu żaroodpornego, takiego z odpornym kruszywem lub jako konstrukcje mieszane, czyli z betonu ogniotrwałego i betonu zwykłego o specjalnie dobranym składzie. Warto pamiętać o tym, że beton ogniotrwały nie jest w 100% odporny na wpływ związków siarki. Najłatwiej byłoby wykorzystać cementy, które sprawiają, że beton jest odporny na wpływ siarki (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Z racji tego, że w Polsce brakuje tego typu cementów, trzeba było znaleźć jakąś alternatywę. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie osłon, które są wykonane np. ze stalowych blach, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na korozję.

Budowa zbiornika

Zbiornik zbudowany jest z:

– poziomej płyty żelbetowej, która wykonana jest na chudym betonie,

– pionowe ściany kątowo – płytowe, które są oddylatowane od płyty.

Jeżeli zbiornik charakteryzuje się znaczną długością, to w płycie dennej co kilkanaście metrów występują dylatacje poprzeczne. Przerwy dylatacyjne robi się w następujący sposób: pod szczeliną układa się beleczki wykonane z betonu żaroodpornego. Następnie zabetonowuje się nierdzewną blachę, która ma wymagany kształt. Kolejnym krokiem jest wypełnienie szczeliny wełną bazaltową, która jest odporna na działania temperatur do 700°C.

Na płycie bezpośrednio izoluje się płytę przed bezpośrednim działaniem wysokiej temperatury. Izolację wykonuje się z betonu żaroodpornego. Ściana oporowa kątowo – płytowa ma różną grubość, która zwiększa się w dół. Żeby połączyć płytę poziomą muru oporowego ze ścianą należy użyć skosów, które są odpowiednio zbrojone od strony nasypu. Zadaniem takiego skosu jest redukcja zbrojenia w narożu, a także stworzenie sztywnego połączenia płyt pionowej i poziomej.

Zbiorniki mogą być długie nawet na kilkanaście metrów. Ich głębokość waha się od 3 do 5 m. Aktualnie zakłada się, że szerokość zbiorników sięga ok. 12 m. Zależy ona również od wysięgu koparki (nauka do uprawnień budowlanych).

Żeby móc transportować płynny żużel równolegle do dłuższego boku zbiornika, to montuje się tory normalnej szerokości. Na nich przewodzi się kadzie, z których rozlewa się warstwami żużel do zbiorników.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com