fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zaprawa wapienna

Zaprawy wapienne z wykorzystaniem ciasta wapiennego należą do jednym z najpopularniejszych. Są one bardzo dobrze urabialne i łatwe do pracowania. Można przygotowywać je ręcznie w folach. Ciasto pobiera się z dołu wapiennego rozcieńcza się w miarę potrzeby z wodą. Mieszanina taka powinna mieć konsystencję śmietany. Kolejnym etapem jest dodawanie do niej niewielkimi porcjami piasku wraz z resztą potrzebnej wody cały czas mieszając. Po pewnym czasie powinniśmy uzyskać zupełnie równomierną zaprawę.

Skład zaprawy wapiennej
Skład zaprawy wapiennej

Korekta zapraw

W praktyce możemy przeprowadzać korektę składu danej zaprawy murarskiej. Wykonuje się ją w celu otrzymania jak najwygodniejszej konsystencji w użytkowaniu. Trzeba jedynie pamiętać, że zbyt tłusta zaprawa jest tłusta i może opornie schodzić z kielni. Natomiast gdy użyjemy zbyt dużą ilość piasku zaprawa staje się zbyt sztywna i mało plastyczna co utrudnia przesuwanie cegły po zaprawie. Należy pamiętać, że wytrzymałość zaprawy nie wpływa znacząco na wytrzymałość muru, więc korektę powinno się stosować jedynie gdy chcemy ułatwić robotnikom pracę.

Przygotowanie zaprawy w mieszarce

Jedną z możliwości przygotowania zaprawy wapiennej jest mieszanie jej w mieszarce. Proces ten polega na przygotowaniu rozrzedzonego ciasta, piasku z dodatkiem wody. Ilość wody jest uzależniona od konsystencji, którą chcemy uzyskać. Czas mieszania dla czystego piasku powinien wynosić od 2 do 2,5 minut, a dla piasku z dodatkiem gliny 3-3,5 minuty.

Proces twardnienia zaprawy wapiennej

Zaprawy wapiennej nie powinno stosować się w miejscach gdzie brakuje dostępu powietrza. Takimi miejscami są przykładowo fundamenty czy elementy budowli, które znajdują się w obrębie wód gruntowych. Gdy wykorzystujemy tę zaprawę do budowy murów należy pamiętać, że proces jej twardnienia trwa bardzo długo. Z tego powodu wewnątrz grubych ścian starych budynków często znajdują się suche lub nawet plastyczne ciasta wapienne. W zwykłych warunkach zupełne twardnienie zaprawy w ścianie o grubości 2-2,5 cegieł trwa do 3 lat. Jeśli zamiast grubych ścian mamy do czynienia z tynkami zaprawa twardnieje przy dobrej pogodzie w ciągu maksymalnie 2 tygodni. Jednym ze sposobów przyspieszenia procesu twardnienia jest umiarkowane podgrzewanie pomieszczeń z doprowadzaniem dwutlenku węgla. Przykładowo poprzez palenie koksowników. Należy również pamiętać, że ujemne temperatury spowalniają proces twardnienia zaprawy. Mimo wszystko, gdy nie mamy do czynienia z duża wilgocią, czy czynnikami chemicznymi zaprawy wapienne są stosunkowo trwałe.

Silne deszcze

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest wypłukiwanie wapna ze spoin murów. Ma to miejsce podczas silnych deszczów skośnych. To zjawisko jest przede wszystkim niebezpieczne dla budynków nieotynkowanych. Przykładowo zdarzenie takie miało miejsce w Łęczycy w 1931 roku. Mury kościoła znajdującego się tam groziły zawaleniem z powodu wypłukania przez silne deszcze wapna ze spoin.

Zaprawy z wapna hydraulicznego

Zaprawy z wapna hydraulicznego wyróżnia zdecydowanie mniejsza urabialność i plastyczność od zapraw z ciasta wapiennego. Ich zaletami w stosunku do zapraw z ciastem wapiennych jest większa wytrzymałość i odporność na działanie wilgoci. Zaprawy te potrzebują około tygodnia na twardnienie na suchym powietrzu. Gdy jednak stosujemy zaprawę z wapna słabo hydraulicznego ten proces wydłuża się do 3 tygodni. Przy ręcznym przygotowywaniu zaprawy proszek wapienny miesza się z piaskiem na sucho. Kolejnym etapem jest stopniowe dodawanie potrzebnej wody podczas, które cały czas miesza się aż do osiągnięcia plastycznej jednorodnej masy. Jeśli chodzi o proporcję są one różne ze względu na to gdzie dana zaprawa ma być wykorzystywana. W przypadku murów ceglanych proporcja wagowa proszku wapiennego do piasku wynosi 1:4. Dla murów kamiennych i narzutów tynkowych 1:3, natomiast dla gładzi tynkowej 1:1 lub 1:2. Zaprawy z wapna hydraulicznego stosowane są do podziemnych murów i cokołowych w gruntach wilgotnych oraz do pomieszczeń gdzie występuje spora wilgoć. Oprócz tego można używać ich do tynków zewnętrznych, gdzie zaprawy ze zwykłego wapna nie są zbyt trwałe. W Polsce produkcja wapna hydraulicznego jest nieznaczna, dlatego zaprawy te mają jedynie lokalne zastosowanie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com