Siłownik do bramy garażowej
Dzięki dobrze dobranemu siłownikowi do bramy garażowej będziemy mogli cieszyć się z bezawaryjnego jej użytkowania przez wiele lat. Zanim jednak wybierzesz siłownik, najpierw określ jaki rodzaj bramy chciałbyś posiadać. (uprawnienia budowlane program)
Dopasuj bramę do swoich potrzeb
Na rynku mamy szeroki wybór bram. Mogą się one otwierać od góry i być napędzane szyną, która znajduje się pod sufitem. Bramy boczne zaś, zwane segmentowymi różnią się jedynie miejscem umieszczenia szyny. Mamy też do wyboru bramy rolowane, z napędem zintegrowanym z wałem. Wał służy do nawijania płaszcza bramy. (uprawnienia budowlane)
Średni ciężar bramy garażowej zamyka się w przedziale od 80 do 160 kg. Aby zrównoważyć tą siłę montuje się sprężyny naciągowe lub skrętne, które niwelują ten ciężar. Siłownik służy zaś do pokonania bezwładności i siły tarcia. Wybierając siłownik do bramy garażowej zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów. Po pierwsze siła ciągu napędu. Po drugie zaś normy bezpieczeństwa. (uprawnienia budowlane kontakt)
Bezpieczeństwo domowników na pierwszym miejscu
Brama powinna być „inteligenta” co znaczy, że podczas rozruchu zapamiętuje pewne parametry. Zdarza się bowiem, iż podczas pracy trafia na przeszkodę. Wówczas przerywa pracę i unosi ją z powrotem. (uprawnienia budowlane segregator )
Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie dzieci i zwierząt, siłownik nie powinien mieć zbyt dużej mocy. Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa znajdziemy w specjalnych normach, m.in. Normie PN EN 123453.
Dobry siłownik powinien posiadać specjalne zabezpieczenia. Dzięki nim eliminujemy ryzyko wciągnięcia lub zgniecenia np. psa.
Podstawowym zabezpieczeniem, który powinna posiadać brama jest czujnik siły tzw. czujnik dynamometryczny. Zadaniem czujnika jest pomiar siły przesuwania się bramy podczas zamykania lub otwierania. Jeśli jest ona niezgodna z ustawieniami początkowymi brama zatrzyma się. Po czym cofnie się w kierunku przeciwnym. Taki system uchroni nas od przygniecenia bramą.
Dodatkowo możemy zamontować też specjalne fotokomórki albo tzw. kraty świetlne. Montowane w świetle przejazdu bramy na całej jej wysokości. Stosuje się również czujniki fotooptyczne umieszczane w dolnej uszczelce bramy. Kolejnym czujnikiem zwiększającym bezpieczeństwo są tzw. czujniki radarowe pełniące funkcję nadzoru w okolicy bramy. (uprawnienia budowlane 2022)
Warto zainwestować w siłownik posiadający ochronę przed włamaniem. Standardem jest zintegrowany system szyny i siłownika zabezpieczony przed podważeniem bramy.
Awaria systemu zasilania
Zdarzają się sytuacje awaryjne tj. brak zasilania sieci energetycznej. Tutaj uratuje nas akumulator awaryjny. Posiada on zapas mocy do kilkukrotnego otworzenia lub zamknięcia bramy. Współcześnie wielu użytkowników korzysta z dobrodziejstw nowych technologii. Czytniki linii papilarnych, aplikacje otwierające bramę przez GSM lub Bluetooth.
Jeszcze jeden dylemat który nas czeka, to wybór systemu z paskiem lub z łańcuchem. Napęd bramy posiada specjalną szynę, po której przesuwa się pasek lub łańcuch. Obecnie większą popularnością cieszą się paski ze względu na cichą pracę oraz brak wymogu konserwacji i smarowania.
Garaż dwustanowiskowy
Gdy chcemy garażować dwa auta, mamy do wyboru dwa rozwiązania. Dwie oddzielne bramy lub bramę podwójną dwustanowiskową. Jeśli zdecydujemy się na tą drugą opcję pamiętajmy o większej sile napędu siłownika. Jeśli zaś wybierzemy dwie odrębne bramy zapewnimy sobie komfort w przypadku awarii jednej z nich. Dopasuj bramę do swoich indywidualnych potrzeb.