fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Opracowanie siekierą i toporem

Siekiera oraz topór to główne przyrządzi korzystane do stawiania konstrukcji drewnianych. Topór bywa od siekiery o wiele masywniejszy oraz waży więcej i przydaje się zwykle do równania płaszczyzny drewna. Przez to topór po jednej stronie jest płaski, a rzut poprzeczny siekiery jest zupełnie równy. (uprawnienia budowlane 2021) Z toporów korzysta się zwykle do obcinania obrzeży okrąglaków albo, aby uzyskać jedną bądź dwie płaszczyzny na pełnej albo jednej długości. Siekiera przydatna jest do ostrzenia końcówek, rozszczepiania rozpiętych czy masywnych części i też do umiejscawiania gwoździ albo ich usuwania przy użyciu z odpowiednich do tego wycięcia znajdującego się na obuchu siekier. (uprawnienia budowlane kontakt)

Siekiera
Siekiera

Piły

Piłowanie przydaje się zwykle do wycięcia z tworzywa drzewnego części pasujących wymiarów. Do cięcia ręcznego cieśle korzystają z pił o zębach wpasowanych do cięcia poprzecznego, długiego czy pił o zębach normalnych czyli przydających się do dwóch typów cięć. Piły o niedługich brzeszczotach i pojedynczej rączce, czyli płatnice przydają się do cięcia cieniutkich części i podcinania drewna w trakcie przeprowadzania połączeń. Otwornice posiadają też jedną rączkę i korzysta się z nich do wydrążania dziurek. Piły takie posiadają zazwyczaj zęby normalne do cięcia włókien z różnych stron. (uprawnienia budowlane program) Bywają też tworzone niedługie piły o zębach do cięcia włókien, ale przez to, że nie nadają się do każdych prac czy warunków, głównie z nich korzysta się w warsztatach. Piły o długich brzeszczotach posiadają dwie rączki.

Części drewniane

Na masywne budowy części drewniane szykuje się w ciesielniach, czyli głównych miejscach przedsiębiorstwa, zaopatrzonych w maszyny mechaniczne. W trakcie skrawania pojawiają się niepotrzebne odpadki drewniane. Muszą one zostać oddzielane i używane poprzez fabrykę, jaka specjalizuje się wytwarzaniem tworzyw drewnopochodnych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Część, żeby uzyskała odpowiednie pomiary oraz formy, musi zostać dokładnie wytrasowany, co do zasad rysunku planu techniczno-roboczego przeprowadzanej konstrukcji. Wytrasowanie jest to stworzenie części w skali 1:1 na tworzywie, z jakiego będzie on stworzony. Zajmuje to dużo czasu, ale z racji, że głównie części są powielane, wytrasowanie dąży do stworzenia części wzorcowej, wedle jakiej robi się resztę elementów. Zwykle, żeby określić część wzorcową, tak zwany wzornik, warto w skali 1:1 rozplanować pełną budowlę.

Skupia się to głównie na dźwigarach o masywniejszych szerokościach, filarów, krążyn. Plan taki robi się na wyrównanej powierzchni z desek bądź kafelek pilśniowych. Na plan umieszcza się tworzywo i trasuje się na nim linie cięć, punkty dziurek czy luk. Do trasowania korzysta się z przeróżnych narzędzi. Długie odległości mierzymy miarką zwijaną, a te mniejsze składaną.

W warsztatach i budowach

W warsztatach korzysta się z miarek metalowych, bo pomiary mierzone nimi bywają bardziej dokładne oraz solidniejsze. Na budowach używamy zwijanych miarek parcianych albo składanych z drewna. Miarki metalowe, jeśli zajdzie sytuacja, że się zmoczą, uszkadzają się w niesamowicie prędkim tempie. Linie proste oznacza się liniałami metalowymi albo z drewna. Liniały mają też nasadki, w jakich zamieszcza się ołówek i kolec, uzyskując tym sposobem cyrkiel, jaki umożliwi określać okręgi o wielkich szerokościach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Niewielki odległości określa się kątownikami, ponieważ da się nimi określić linię zaraz poniżej wybranego kąta do obrzeży części albo wcześniej wskazanej linii. Przy użyciu kątowników oznacza się też zaciosy, gniazda, czopy i resztę części. Linie odchylone do obrzeży części pod kątem prostym określa się przy skorzystaniu z kątownika przylgowego prostego, a pod resztą kątów – ukośnego.

Prostopadłe do linii określonej na części określa się kątownikiem prostym, jaki zazwyczaj posiada umieszczoną podziałkę, jest zrobiona z metalu i nazwana węgielnicą ciesielską. (program egzaminu na uprawnienia) Okręgi kół o niewielkiej rozpiętości zwykle określa się cyrklem.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com