fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Sejsmiczne projektowanie o charakterze ponadnormatywnym

Sejsmiczne projektowanie o charakterze ponadnormatywnym

Ambitność w projektowaniu konstrukcji daje wiele korzyści. Projekt z założeniami ponadnormatywnymi pozwala stworzyć w konstrukcji większy poziom odporności związanej z obciążeniami, niż wynika on z projektu. Warto przyjrzeć się przykładowi użycia sejsmicznej ponadnormatywnej analizy podczas tworzenia projektu wysokościowego budynku w strefie, która narażona jest na sejsmiczne obciążenia. W tym wypadku zastosowana została norma amerykańska ASCE 41 zgodnie z którą projektowano konstrukcję. Za jej pomocą stworzono nieliniowy oraz dynamiczny model związany z pracą konstrukcji. Uzyskano w związku z tym wiele korzyści, które pozwalają na zastosowanie tej metody w krajowych praktykach. (uprawnienia budowlane cennik) 

Sejsmiczne projektowanie o charakterze ponadnormatywnym
Sejsmiczne projektowanie o charakterze ponadnormatywnym

Oczekiwania inwestora

Inwestor wobec projektanta konstrukcji ma oczekiwania związane ze spełnieniem normowych wymagań, dokonując jednocześnie zminimalizowania poziomu kosztów podczas późniejszej realizacji projektu. Często powoduje to ograniczenie pola do użycia metod oraz rozwiązań o zaawansowanym stopniu. Odstępstwem od tej reguły może być to, że inwestor dąży do tego, aby wyróżnić się na tle konkurencji, jaka znajduje się na rynku. Wyróżnienie to może obejmować większy komfort związany z użytkowaniem budynku bądź też bezpieczeństwo obiektu względem pozostałych inwestycji. Takie działanie znacznie wpływa na podniesienie marketingowych zdolności. Przykładem może być tu kompleks budynków znajdujący się na terenie Korei Południowej Haeundae Resort.  (uprawnienia budowlane program) 

Normy sejsmicznego projektowania

W związku z sejsmicznymi obciążeniami proces związany z projektowaniem budynków na całym świecie ma duży wpływ na kształt ostateczny, jaki będzie posiadać konstrukcja. Często w krajach, jakie nie kojarzy się z możliwościami występowania trzęsień ziemi powstaje konieczność sprawdzenia, jak konstrukcja zachowuje się na tego rodzaju obciążenia. Dla przykładu mogą to być budynki projektowane, jakie narażone są na górnicze wstrząsy. Stworzenie norm związanych z sejsmicznym projektowaniem jest bardzo ważną kwestią. Pierwsze wytyczne dla budowli były już wskazywane w starożytności. Jednak dopiero 5000 lat po nich dostrzeżono, że należy uwzględnić w zapisach sejsmiczne obciążenia. Miało to miejsce po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło w 1906 roku San Francisco. Stosowana powszechnie norma w związku z projektowaniem budynków na sejsmiczne obciążenia to amerykańska ASCE 7.  (uprawnienia budowlane segregator)  

ASCE 7

Amerykańska norma ASCE 7 stanowi odpowiednik dla Eurokodu PN-EN 1991. Norma podaje projektowe minimalne obciążenia zarówno dla budynków, jak i dla innego rodzaju konstrukcji. W związku z tym nakazem jest wykonywanie projektu z zastosowaniem tejże normy, ponieważ określa ona cały zbiór wymagań. Muszą one zostać spełnione aby można było uznać, że projekt jest wykonany poprawnie. Taki rodzaj podejścia daje projektantowi gotowe wytyczne. Wpłyną one na zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji, dla której wykonuje się projekt. Wytyczne te wskazują także ograniczenia np. w związku z maksymalną wysokością danych budynków. Ograniczenia pojawiają się też w związku z dobraniem odpowiednich konstrukcyjnych materiałów. (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com