fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Otynkowane ściany

W doświadczalnym domu bez pięter Instytutu Techniki Budowlanej, znajdującego się w Warszawie przy ulicy Wawelskiej, który powstał w 1947 roku skorzystano ze ścian zewnętrznych z bloków pełnych gruzobetonu 25 X 25 X 50 cm. Wyłożone one zostały od zewnętrznej strony przyczepionymi do bloków płytami wiórkowo-cementowymi grubości 5cm. Ściany otynkowano od środka za pomocą zaprawy wapiennej na grubość 1cm, a zsumowana grubość ścian razem z tynkiem to 31 centymetrów. (uprawnienia budowlane kontakt)

Ściany zewnętrzne z gruzobetonu
Ściany zewnętrzne z gruzobetonu

Na bloki nałożono beton, licząc na 1m3 przygotowanego już betonu. Oto jego skład: cementu 190 kg, wody 185 litrów, grysu ceglanego 3h mm 190 litrów, Vis mm 680 litrów, 150 mm 330 litrów. Założony współczynnik wnikania ciepła to k=0,85, a eksperymenty okazały się zadawalające.

W latach 1928-1929 stworzono w stolicy dwa budynki posiadające piętra na Saskiej Kępie, w których ściany zrobiono z bloków celolitowych. (uprawnienia budowlane 2021) Ta nazwa wzięła się od odmiany pianobetonu z języka duńskiego. Miały one 20cm, były wzniesione na zaprawie cementowej i tynkowane z obu stron.

Budynek z gazobetonu

Badania nie wykazało pozytywnych rezultatów. W ścianach na zewnątrz można było zauważyć dużo rys, a na tynku w środku w spoinach pojawiły się linie w ciemnym kolorze poprzez obecność wilgoci. (uprawnienia budowlane program)

Pierwszy budynek z gazobetonu został wzniesiony w stolicy w 1928 roku na styku ulic Hożej oraz Chałubińskiego. Był to dwupiętrowy, mały domek. Miał ściany grubości 25cm stworzone z gazobetonu, który przypominał mokry grunt, który ubijany był delikatnie w dwustronnym deskowaniu. Stropy zostały zrobione z zbrojonych płyt gazobetonowych umieszczonych na stalowych belkach.

Ta budowla dawała pozytywne efekty, patrząc na ciepło. Podczas wielkich mrozów na początku roku (styczeń, luty) w 1929 roku również dobrze się sprawował, ale przez skurcz tak popękał, że na ścianach dało się zauważyć wiele rys, które dochodziły nawet do kilku milimetrów. To wykazało w naszym kraju to, że robotnicy nie chętnie korzystali z piano oraz gazobetonu. Czasami tylko przed wojną w wyjątkowych sytuacjach korzystano z tych materiałów, jako izolacja do ścian zrobionych z paru pionowych warstw.

Strop

Strop jest wsparty o ściany zrobionych z pustaków Muranów za pomocą wieńców żelbetowych. Warto pamiętać, że wieńce układane bywają na pustakach podwójnych z wypełnionymi betonem otworami albo na odpowiednich, wypełnionych blokach betonowych. (akty prawne uprawnienia budowlane) Reszta detali konstrukcyjnych jest identyczna jak podczas korzystania z pustaków Alfa. Plusy i minusy ścian zrobionych z pustaków Muranów są zwykle identyczne jak z pustaków Alfa, które zrobione są z betonu ceglanego. Pustaki Muranów natomiast są o wiele bardziej odporne, więc podczas korzystania z wyższej klasy odpornościowej są lepsze do budowy znaczniejszej ilości pięter niż Alfa. Ściany z pustaków Alfa górują jednak jeśli chodzi o izolację cieplną.

Pęknięcia i rysy

Twierdzi się, że specjalnie pokazane zostało wyróżniające się pęknięcia, które pojawiły się w ścianach podłużnych budowli na Muranowie (74 X 10,4 m) z pojedynczą dylatacją poprzeczną. Ten budynek wykończono do stanu surowego w lipcu 1949 roku. Na początku grudnia w 1951 roku zauważyć się dało rysy, szczególnie poniżej okien parterowych. Te rysy na początku posiadały grubość włoskowatą, a z czasem dochodziły do l-b-2 mm. Były one pionowe w założeniach i biegły zwłaszcza przez środek różnych pustaków i spoiny poziome. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Spoiny pionowe nie zostały zalane zaprawą, bo skorzystano z szybszego typu wykonania. Podobnie wyglądające rysy można było też dostrzec w sporadycznych mieszkaniach. Pierwsze rysy dostrzeżono na jesień 1950 roku, jednak rozwinęły się one w listopadzie 1951 roku, czyli około dwa lata od wykonania. To co się wyróżnia, to to, że rysy pojawiły się nie w filarach pomiędzy oknami, a w murach pod oknami. Zwłaszcza po środku pustaków na przedłużeniu pustych spoin poprzecznych, czyli w najmniej trwałych pionowych przekrojach poprzecznych muru. Te rysy powstały prawdopodobnie, ponieważ mógł pojawić się skurcz termiczno-wilgotnościowy ściany, kiedy były przymrozki.

Nasilenie rys nie pojawia się w pierwszym roku od powstania, a w drugim, nad czym zastanawia się wiele osób. Da się to wytłumaczyć tym, że ich wysychanie trwa bardzo długo i pustaki gruzobetonowe ulegają skurczom. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com