fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ściany wieńcowe – wiele lat ich istnienia

Najstarsza konstrukcja budowlana, stosowana od wielu lat to ściana wieńcowa. Drewniana konstrukcja wykorzystywano głównie w małych miastach i wsiach (testy uprawnienia budowlane). Ściana wieńcowa jest prosta w wykonaniu, a zarazem trwała. Do jej wykonania należy użyć więcej drzewa, niż w przypadku ściany o konstrukcji szkieletowej.

Ściany wieńcowe

Różne typy ścian wieńcowych

W poszczególnych regionach wykonuje się różne typy ścian. Dla Polski najbardziej charakterystyczna jest ściana typu a oraz b. Taka ściana ma spłaszczone podstawy oraz wykonana jest z połowizn oraz okrąglaków. W pracach budowlanych na terenie Polski wykorzystuje się także ściany typu c. To ściana stworzona z belek, które mają prostokątny przekrój oraz obliny. Poza typami, które są stosowane w naszym kraju, można wyróżnić także ściany typu d, e, f, g, h oraz i. Ściana typu d ma przekrój belek prostokątny lub kwadratowy. Wykorzystuje się je do budowli budynków sakralnych, lecz są one mniej ekonomiczne.

Rzadko stosuje się w Polsce ściany typu f, g, h, i. Najczęściej wykonuje się je na terenie Austrii, Szwajcarii. Obróbka ścian kłodami obywa się w sposób mechaniczny. Najlepszą ścianą w tych krajach jest ściana typu h (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Wykonana w nich szczelina nad czopem skutecznie zapobiega przedostawaniu się wody.

Jak zaprojektować złącza?

Ściana wieńcowa musi mieć odpowiednie uszczelnienie. To zapobiega przewiewom oraz przemarznięciom poziomych spoin. Do uszczelniania można wykorzystać warkocze z wełny drzewnej, pakuły, mech. Aby odpowiednio zabezpieczyć ściany typu f, g, h, i stosuje się duże okapy dachowe. Takie rozwiązania spotyka się często rejonach górskich. W wyjątkowych sytuacjach można wykonać fundamenty budynku typu słupowego. W takiej sytuacji wieniec dolny musi mieć przekrój znacznie większy, gdyż obciążenie zginające zostanie przeniesione. Warstwy ścian wieńcowych składające się z belek, są ze sobą łączone za pomocą kołków. Kołki mają rozstaw około 1 cm i mogą występować w jednym bądź w dwóch rzędach (program z aktami na uprawnienia budowlane). W ścianach wieńcowych złącza naroży można wykonać z ostatkami, gdy roboty ciesielskie są proste, albo bez ostatków, gdy roboty są bardziej złożone.

Zwróć uwagę na osiadanie się ścian

Osiadanie się ścian jest ważne w dalszych pracach budowlanych typu montaż okien, drzwi, schodów, ścianek działowych, a także rur instalacyjnych. Warto zostawić na nadprożu kilku centymetrową szczelinę w miejscach, gdzie będą drzwi i okna (programy do uprawnień budowlanych). Aby ściana wieńcowa osiadła się, nie należy w ciągu 1-2 lat nakładać tynku od wewnątrz.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com