fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ściany osłonowe w Polsce i za granicą

Zagraniczne realizacje dotyczące osłonowych ścian nie zawsze są zalecane do wykonania w naszych krajowych warunkach. Wszystko zależy od klimatu, gatunku materiałów, a także od poziomu techniki stosowanej podczas wykonawstwa. Takie rozwiązania nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt (egzamin na uprawnienia budowlane). Doświadczenia z osłonowymi ścianami w naszym kraju są małe. Budynki, które posiadają tego rodzaju ściany istnieją zaledwie kilka lat, dlatego ciężko określić, czy takie rozwiązania sprawdzą się w dłuższej perspektywie czasu.

Ściany osłonowe w praktyce
Ściany osłonowe w praktyce

Drewniany szkielet osłonowych ścian

Drewniany szkielet osłonowych ścian znajduje zastosowanie zarówno w kraju, jaki i za granicą. Przekroje poziome osłonowych ścian wykonano według projektu przez Instytut Techniki Budowlanej. Dotyczył on prototypowego budynku na Służewcu. Było to w latach 1962-1963. Osłonowe ściany z drewnianym szkieletem zastosowano także w Katowicach w Domu Sportowca (program na uprawnienia budowlane).

Wady osłonowych ścian z drewnianym szkieletem

Główną wadą osłonowych ścian z drewnianym szkieletem jest bardzo mały stopień uprzemysłowienia (program egzamin uprawnienia 2021). Szklane okładziny oraz kształtowniki wykonane z aluminium wykonywano na placach budowy. Takie ściany mają także skomplikowany montaż, który musi być wykonywany z rusztowania. Dodatkową wadą jest duże zużycie stali. W takim przypadku zastosowanie może znaleźć tu szwedzkie rozwiązanie. Wykorzystywane w nim są prefabrykowane płyty wypełniające, które mają wielkość izby i wynoszą 340×245 cm.

Budynki o konstrukcji metalowej oraz metalowo – drewnianej

W reprezentacyjnych budynkach na terenie Polski wykonywano osłonowe ściany o metalowej konstrukcji albo o konstrukcji metalowo – drewnianej. Przykładem jest pionowy przekrój ścian w biurowcu „Biprostal”, który znajduje się w Krakowie. Tego typu ściany nie nadają się do mieszkalnych budynków, lecz do budynków administracyjnych. Przy zewnętrznej temperaturze wynoszącej -4°C i wewnętrznej wynoszącej +20°C na aluminiowych ramach skrapla się para wodna. Jeżeli mamy do czynienia z temperaturą -13°C następuje oblodzenie i zaszronienie. Aby zmniejszyć zagrożenie skraplającej się wody należy wzdłuż wszystkich zewnętrznych ścian umieścić przewody grzejne (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). W hotelu Orbis, który znajduje się w Krakowie osłonowe ściany zaprojektowano z aluminiowych profilów. Tego rodzaju zastosowane ściany są jednak zbyt wiotkie.

Krajowe ściany osłonowe

Wiele krajowych osłonowych ścian, które zostały dotychczas wykonane posiadają usterki. Aby zacząć projektować nowe typy ścian należy wcześniej zebrać wszystkie dotychczasowe informacje, które będą miały charakter doświadczalny. Chodzi o zachowania się ścian, które już istnieją. Takie dane można uzyskać także poprzez obserwacje przeprowadzone przed placówki badawczo – naukowe (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com