fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ściana osłonowa

W tradycyjnym budownictwie ściany zewnętrzne murowane stanowią nośną konstrukcję i posiadają wystarczającą termiczną izolację (uprawnienia budowlane). W centralnej Polsce grubość ścian powinna wynosić około 54 cm. Składa się na to cegła i tynk obustronny. Ciężar powinien wynosić na 1m² około 920 kG. W tradycyjnych szkieletowych konstrukcjach z wylewanego betonu, zewnętrzne ściany wykonuje się zazwyczaj z ciężkich materiałów, choć pełnią one tylko rolę izolacyjnej osłony.

Ściana osłonowa

Co powinno wyróżniać osłonowe ściany?

Osłonowe ściany powinny być dostatecznie trwałe oraz ognioodporne. Powinny odznaczać się także dużym stopniem uprzemysłowienia, stosunkowo niskim ciężarem oraz łatwością podczas montażu. To wszystko powinno iść w parze z nowoczesnym wyglądem plastycznym elewacji. Zastosowanie osłonowych ścian ma bardzo duże znaczenie przy wznoszeniu budynków uprzemysłowionymi metodami z nośnymi ścianami w porzecznym układzie oraz z wysokościowcach. Stosunkowo mniejszy ciężar ścian skutecznie obniża koszy pionowego i poziomego transportu. Pozytywnie wpływa także na koszty związane z fundamentowaniem, jednocześnie uzyskując większą użytkową powierzchnię przy identycznym obrysie budynku.

Ściany osłonowe nie biorą praktycznie udziału w pracy konstrukcji danego budynku oraz nie powodują zwiększenia sztywności budynkowej (testy 2021 uprawnienia). Głównym obciążeniem, jakie na nie oddziałuje jest wiatr. Stosując przy konstrukcji materiały, które cechują się nowoczesnością i są wysokowartościowe, można uzyskać ciężar na 1m² ściany około 25-f-100 kG.

Ściana elewacyjna i fasadowa

Poruszając zagadnienia budowlane możemy spotkać się m.in. z terminami ściana elewacyjna i fasadowa. Pojęcie ściany elewacyjnej odnosi się wyłącznie do zewnętrznej osłonowej warstwy ściany, która stanowi oddzielny fasadowy element. Ma on za zadanie zapewnić zewnętrzny wystrój i musi być odporny na oddziaływania czynników atmosferycznych. Za taką osłoną, od wewnętrznej strony pomieszczenia należy zastosować ścienną przegrodę. Musi ona posiadać odpowiednią izolację akustyczną i termiczną. Ściana osłonowa musi wykazywać szereg cech. Przede wszystkim powinna dobrze zabezpieczać budynek od czynników atmosferycznych tzn. chronić przed wilgocią, przed nasłonecznieniem, zmianami temperatur a także przed infiltracją powietrza. Ważne jest także, aby taka ściana skutecznie zabezpieczała wnętrze budynku przed hałasem (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Nowoczesne uprzemysłowione konstrukcje

W nowoczesnych uprzemysłowionych konstrukcjach w związku z prowadzeniem podziału poszczególnych ściennych elementów na konstrukcyjne oraz niekonstrukcyjne, zewnętrzne ściany w wielu budynkach o poprzecznych szkieletowych układach mają charakter osłonowy. To pozwala znacznie obniżyć ich ciężar (program egzamin uprawnienia 2021). Ściany osłonowe to zewnętrzne nienośne ściany, które pełnią rolę izolacyjnej przegrody, która osłania wnętrze budynku. Ściany te opierają się lub są zawieszone na konstrukcji. Cechują się małą sztywnością, dlatego nie są uwzględniane w przestrzennej pracy budynku.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com