Schody wykonane z żelbetu
W nowoczesnych budownictwach zastosowanie mają praktycznie tylko schody żelbetowe. Przede wszystkim są odporne na ogień. Zastosowana otulina ochronna zbrój ma klasę B, dotyczącą odporności na ogień. Schody z żelbetu mogą zostać wykonane w dowolnej architektonicznej formie (uprawnienia budowlane). Należy zastosować tylko odpowiednie deskowanie. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, ponieważ bardziej opłacalne jest zastosowanie żelbetonu niż obrabianie stopni za pomocą kamienia, albo stali. W przypadku stosowanie schodów żelbetowych można zastosować prefabrykację. Takie schody są wytrzymałe i odporne na czynniki z zewnątrz, a także łatwo utrzymać na nich czystość.
Kiedy można zastosować schody żelbetowe ze wspornikowymi biegami?
Schody ze wspornikowymi biegami mają zastosowanie, gdy biegi nie są szersze niż 2m. Jeżeli szerokość wynosi powyżej 2m, przekrój zbrojenia jest duży a płyta gruba. To powoduje, że zastosowanie takich schodów jest nieekonomiczne. Jeżeli chcemy wykonać schody żelbetowe ze wspornikowymi biegami w budynku szkieletowym żelbetowym, nie stanowi to trudności pod względem technicznym. Inaczej sytuacja wygląda podczas wykonywania takich schodów w klatce schodowej. Proces ten jest trudniejszy i bardziej pracochłonny. Biegi mocuje się w murze za pomocą żelbetowej ławy (program na uprawnienia budowlane). Jej szerokość na cementowo-wapiennej zaprawie zależy głównie od tego, jak szerokie będą biegi. Przy zastosowaniu biegów o szerokości 150 cm, ława może mieć wartość e^25 cm. Ławę wykonuje się razem z murowaniem, albo także można wykonać ją w pozostawionej podczas wznoszenia murów bruździe. Wykonanie razem z murowaniem jest zdecydowanie lepszym sposobem pod względem konstrukcyjnym. Stosując drugi sposób, istnieje ryzyko, że mur przewróci się w związku z głębokim podcięciem.
Wspornikowe stopnie
Aby uniknąć przewrócenia się muru, bruzda powinna powstać z odcinków wynoszących około 1,2 m. Powinny być one przedzielane cegłami, które czasowo podpierają mur. Bieg zostaje zabetonowany razem z bruzdą. Najpierw betonuje się tylko długość odcinków, a gdy beton stwardnieje, co zajmuje około 5-h7 dni, cegły usuwa się, i betonuje resztę. Aby zamocowanie spełniało swoją funkcję, bruzdy muszą być szczelnie zabetonowane. Zarówno warstwy cegieł powyżej, jak i poniżej utwierdzenia powinny zostać ułożone na cementowej lub wapienno – cementowej zaprawie. Ma to na celu przeniesienie ściskających naprężeń, jakie powstają podczas pracy wspornika w murze (program egzamin uprawnienia 2021). Do wad schodów monolitycznych można zaliczyć duży nakład pracy oraz duża ilość materiału na deskowanie. Czas na zastygnięcie betonu jest długi, więc czas wykonania takich schodów jest także dłuższy.
Dwie metody wykonania schodów ze wspornikowymi biegami
Mówiąc o schodach ze wspornikowymi biegami możemy wyróżnić dwa sposoby na wykonanie ich. Pierwszy sposób to wykonanie ich jako monolityczną wspornikową konstrukcję płytową. Jest ona wykonywana na budowie podczas deskowania (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Drugi sposób to wykonanie pojedynczych prefabrykowanych stopni. Powstają na budowie albo w wytwórni. Następnie jednym końcem, tzw. głową zostają osadzone w murze albo w pochyłej żelbetowej belce.
Zalety monolitycznych i prefabrykowanych schodów ze wspornikowymi biegami
Zaletą monolitycznych schodów jest ich lekkość, ponieważ wykorzystana do nich płyta jest cienka i wynosi 4-f-6 cm. Schody monolityczne ze wspornikowymi biegami są łatwe w wykonaniu. Możemy stworzyć z nich schody kręcone, wachlarzowe itp. Prefabrykowane schody nie potrzebują na budowie betonowania a często także wykańczania ich powierzchni. Takie prace są wykonywane zazwyczaj w wytwórni. Deskowanie w związku z montażem jest również prostsze, niż w przypadku schodów monolitycznych.