fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Bez wątpienia warto jest poznać historię związaną z nadawaniem ww. funkcji. Otóż, jej początek w kontekście Polski sięga aż 1928 roku. Wówczas wydano rozporządzenie dotyczące zabudowań osiedli. Rozporządzenie traktowało o tym, że osoby pełniące najważniejsze funkcje w budownictwie muszą posiadać uprawnienia budowlane. Współcześnie uprawnienia to decyzje administracyjne wydawane przez komisje kwalifikacyjne samorządów zawodowych inżynierów lub architektów. Oczywiście obligatoryjne jest tutaj zdanie egzaminu (egzamin na uprawnienia budowlane). W okręgowych izbach inżynierów lub architektów dwa razy w roku odbywają się egzaminy na uprawnienia budowlane.

Specjalności na uprawnienia budowlane

Istotnie, kandydaci mogą wybrać jedną z obowiązujących specjalności. Wszystko zależy od wykształcenia oraz praktyki zawodowej (testy 2019 uprawnienia). Wyróżniamy specjalności takie, jak: architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych, inżynieryjna mostowa, inżynieryjna drogowa. Poza tym można ubiegać się o specjalność inżynieryjną hydrotechniczną, inżynieryjną wyburzeniową, inżynieryjną kolejową w zakresie kolejowych obiektów budowlanych. Godnym uwagi jest fakt, że wybór w tym zakresie jest naprawdę szeroki. Warto zatem wymienić również specjalność inżynieryjną kolejową w zakresie sterowania ruchem kolejowym. Jak również instalacyjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych lub instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Kandydaci mogą wybrać również specjalność instalacyjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Specyfika uprawnień budowlanych

Istotnie, uprawnienia zostać nadany projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi. Co więcej ich zakres może być ograniczony lub bez ograniczeń (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Godnym uwagi jest fakt, że każda ze specjalności cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kandydatów. Jednak to specjalność konstrukcyjno-budowlana wiedzie prym w tym rankingu. Dzieje się tak, ponieważ jest to jedna z najbardziej uniwersalnych specjalności.

Czym można się zajmować po uzyskaniu specjalności?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że po uzyskaniu dowolnej specjalności można pełnić samodzielną funkcję techniczną w budownictwie. Oznacza to zatem, że możemy pracować w wielu miejscach (uprawnienia budowlane). Pracę można podjąć w biurze projektowym, ale również kierować budową lub robotami budowlanymi. Z pewnością wiele osób po uzyskaniu specjalności zdecyduje się na pełnienie funkcji inspektora nadzoru. Jeżeli marzymy o pełnieniu powyższych funkcji – musimy posiadać uprawnienia budowlane. Jest to wymóg konieczny według polskiego prawa w tym zakresie (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). Podsumowując, warto posiadać uprawnienia budowlane i pełnić samodzielne funkcje techniczne. To dzięki mamy możliwość założenia własnej działalności lub podjąć pracę w biurze projektowym albo na budowie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com