fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rusztowania z rur stalowych

Montowanie rusztowania musi być zgodne  z normą BN-71/B-70505 i warunkami technicznymi. Musi on zostać zrobiony pod nadzorem ludzi doświadczonych co do kierowania pracami budowlano- montażowymi. Maksymalna wielkość obciążenia rusztowania nie może przekraczać 100-150 kg/m2 dla rusztowań rodzaju lekkiego, 200-400 kg/m2 dla rusztowań rodzaju masywnego. Rusztowania z rur stalowych zrobione do celów odpowiednych muszą zostać zrobione wedle wcześniej podanych wytycznych w planie. Nośność powierzchni gruntowej w punkcie umieszczenia rusztowania nie może być niższa od 1kg/cm2. Masa jednostkowa od konstrukcji rusztowania nie powinna przekraczać wielkości obciążeń maksymalnych dla wybranej powierzchni. Minimalne rozmiary powierzchni poniżej stojaków nie mogą być niższe. (uprawnienia budowlane kontakt)

Rusztowania i podkłady
Rusztowania i podkłady

Podkłady

Podkłady warto rozmieszczać na uszykowanej powierzchni, prostopadle do muru obiektu, metodą chroniącą docisk do powierzchni pełną dolną powierzchnią podkładu, przy czym front podkłady musi być odsunięty o 5cm od cokołu budynku. Podczas sytuowania podkłady na obszarze odchylonym, o nachyleniu blisko rusztowania przekraczającym 10%, warto zrobić tarasy, jakich rozpiętość musi równać się chociaż 0.8m. Rozmieszczenie stojaków w rusztowaniach przyściennych w zależności od wielkości obciążenia. (uprawnienia budowlane 2021)

Rosłość wszystkich pięter rusztowania musi równać się 2m. Pozwala się na używanie niższych rosłości pięter, jednak nie niższych o 1.8m. Konstrukcja rusztowania musi być stężona pionowo i poziomo. (uprawnienia budowlane program) Konstrukcję rusztowań o rosłości powyżej 20m warto stężać poziomo do długości rusztowania metodą zapewniającą nieruchomość węzłów. Rozstawienie stężeń w pionie musi być takie, by odstęp wśród nich nie przekraczał 10m. Stojaki zewnętrzne rusztowań warto zestawiać stężeniami pionowymi na pełnej rosłości rusztowania.

Rygiel ciągły lub oddzielny

Rygiel ciągły lub oddzielny dla wszystkich par kolumn rozmieszcza się na wysuwnicach. (akty prawne uprawnienia budowlane) Zabezpieczenia rygla przed zmianą miejsca robi się dzięki krawędziaków wspartych na ryglu i domocowanych do kolumny zaklinowanej jarmami. Kolumny usztywnia się w powierzchniach pionowych prostopadłych do siebie dzięki deskom działającym jako zastrzały, podczas czego wszystkie kolumny bywają zestawione z podwalin a układ dwóch krzyżulców zestawia wszystkie pary kolumn. Wysuwnicę rozstawia się z nachyleniem 1-3° do ściany, wspierając ją dzięki murłatom na ścianie. W środku obiektu wysuwnicę wspiera się końcem krótkiej nakładki z deski o obszerności chociaż 38mm przybitej na płask i doczepia się ją do kolumny i rygla dzięki gwoździom czy klamrom. Pomost rozstawia się z desek w jednym rzędzie w stronę równoległą do ściany. Deski warto przybić do wszystkich wysuwnic chociaż dwoma gwoździami. Przedłużenie da się zrobić jedynie na wysuwnicach z zestawieniem na zakład długości chociaż 20cm. Poręcze zrobione są z kolumn, deski poręczowej czy zastrzałów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Deski krawężnikowe

Deski krawężnikowe muszą być dostawione do kolumn od kierunku środkowego od razu ponad deskami powierzchni, przynajmniej dwoma gwoździami. Do najmocniej rozpowszechnionych z rusztowań środkowych wliczają się rusztowania na kozłach. Rusztowania te zrobione są z kozłów i rozmieszczonych na nich pomostów. Rosłość kozłów musi być niższa od 250cm, a długość musi równać się 1,2 rosłości. (program egzaminu na uprawnienia) Kozły robi się z desek obszerności 32mm. Odległość wśród kozłów nie może być większa od 1.5m. Pomost rusztowania rozmieszcza się z desek obszerności 32mm i rozpiętości 18cm. Największe obciążenie pomostów to 150 kg/m2. Ostatnio o wiele częściej spotyka się na budowach nie kozły, a stojaki teleskopowe z rur stalowych. Teleskopowa konstrukcja stojaków skupia się na zmianie jej rosłości. Odmianę rusztowań na kozłach stanowią stoliki na kółkach. W tej sytuacji pomost bywa zestawiony na stałe z obiektem stalowym stolika.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com