Rozwiązania w budownictwie mieszkalnym dla osób z niepełnosprawnością wydają się oczywistą rzeczą podczas projektowania budynków. Niestety praktyka budowlana pokazuje, że często tak ważna kwestia jest pomijana. Zastosowanie dobrych praktyk takich jak np. automatycznie otwieranie drzwi, odpowiedni kąt padania światła, domofony czy instalacje elektryczne służące ładowaniu wózków to nie wszystkie możliwości, jakie mogą zostać zrealizowane podczas budowy. (uprawnienia budowlane 2022) Wiele z tych rozwiązań ma charakter uniwersalny. Projektowanie ma dynamiczny charakter, dlatego też należy poszukiwać jak najlepszych rozwiązań i wykorzystywać do tego celu nowe rodzaje środków eliminujące zagrożenia.
Zastosowanie indukcyjnych pętli
W budynku przy recepcji powinno instalować się indukcyjne pętle. Są one ważne dla osób, które użytkują na co dzień aparaty słuchowe. Aby zapobiec zakłóceniom systemów, które wspomagają słuch należy odpowiednio ułożyć zasilające wewnętrzne linie. Dokonując projektu budynku trzeba wziąć pod uwagę montaż w przyszłości rolet, żaluzji, czy zastosowanie sterowania centralnego przełącznikiem, który będzie znajdować się w bliskiej odległości od wejściowych drzwi do mieszkania. (uprawnienia budowlane kontakt) Takie samo rozwiązanie warto rozważyć odnośnie instalacji centralnego wyłącznika do oświetlenia w danym lokalu.
Alarmy w budynkach mieszkalnych
Alarmy w budynkach mieszkalnych są także ważnym a zarazem ciekawym rozwiązaniem podczas projektowania budynków. Sygnalizacja o charakterze alarmowo – przyzywowym pomoże nam w sytuacji, kiedy będziemy chcieli wezwać z zewnątrz pomoc. Takie sygnalizacje najczęściej instaluje się w przebieralniach, łazienkach czy toaletach. Możliwość skorzystania z tej sygnalizacji powinna mieć osoba zarówno korzystająca z toalety czy wanny, jak i osoba, która upadła np. na podłogę. Uruchamiając sygnalizację powinna ona dać akustyczno – optyczne sygnały w miejscu jej uruchomienia, co oznacza, że system pomocy jest aktywowany. Resetowanie sygnalizacji znajduje się poza danym pomieszczeniem. Sygnał alarmu powinien znacząco różnić się od sygnału, jaki wydaje alarm pożarowy czy też inny rodzaj alarmu. Nie może powodować on poczucia dyskomfortu u innych osób. Ważne jest w tym miejscu wprowadzenie odpowiednich procedur w razie uruchomienia alarmu np. kto jest odpowiedzialny za reakcję. Taka osoba musi mieć przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy. (uprawnienia budowlane program)
Systemy pożarowe
Sygnalizacja pożaru powinna zawierać w sobie wykorzystanie dwóch zmysłów. Przede wszystkim sygnalizacja dźwiękowa powinna uruchomić się jednocześnie z sygnalizacją świetlną. Powinna ona obejmować wszystkie pomieszczenia, gdzie mogą przebywać osoby z chorobami słuchu. Są to np. pomieszczenia higieniczno – sanitarne, czy też korytarze. Akustyczna sygnalizacja nie może przekraczać 120 dB. Przekroczenie tego poziomu może skutkować ból, niepokój oraz dezorientację osób znajdujących się w budynku.(segregator egzamin ustny uprawnienia) Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie większej ilości cichych sygnalizatorów tak, aby uzyskać równomierny poziom rozkładania się sygnału. Komunikacja werbalna w takiej sytuacji będzie też znacznie lepsza. Warto na etapie projektowania przyjąć najlepsze rozwiązanie dotyczące sytemu pożarowego. Zapewnimy w ten sposób dobre przygotowanie budynku w razie uruchomienia alarmu, a także komfort wszystkich użytkowników.