Różnorodne farby do wnętrz
Aby wnętrza wyglądały estetycznie i ciekawie należy zastanowić się nad wyborem odpowiednich farb. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów tych produktów na wysokim poziomie. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Rodzaje farb akrylowych
Bardzo popularnymi, często stosowanymi są farby akrylowe. Można nimi wykańczać wszystkie wnętrza. Są szybkoschnące, nakładają się dobrze na ścianę. Nie nadają się do pomieszczeń mokrych. Jedną z odmian farb akrylowych są farby lateksowe. Są one trwalsze. Posiadają w swoim składzie większą ilość żywicy. Można takie powierzchnię szorować, myć. Bardzo dobrze sprawdzają się przy zlewach, czy w miejscach, gdzie ściany narażone są największe zabrudzenia. Idealnie sprawdzają się w domach, gdzie mieszkają małe dzieci.
A może jednak produkty winylowe
Farby winylowe nadają się do pomieszczeń, gdzie panuje duża wilgotność. Można zastosować je w kuchni, łazience czy w pralni. Łatwo się rozprowadzają, bardzo dobrze kryją wszystkie niedoskonałości i szybko schną. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Podział farb ze względu na stopień połysku
Wśród rodzajów farb najczęściej wyróżnia się takie określenia jak: głęboki mat, mat satyna, połysk średni czyli półmat oraz połysk. Bardzo często połysk farby satynowej porównywalny jest do skorupki jajka. Najbardziej popularną i uniwersalną farbą są farby matowe. Bardzo dobrze się nimi maluje, tuszują wszelkie niedoskonałości powierzchni. Powłoki z połyskiem pozwalają na wydobycie głębi koloru oraz rozświetlenie pomieszczenia. Określa się, że im większy połysk, tym farba ma lepszą odporność mechaniczną. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Kolory jasne i chłodne farb optycznie oddalają i powiększają wnętrza. Barwy ciemne przybliżają i zmniejszają powierzchnię. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Farby dekoracyjne
Farby dekoracyjne pozwalają uzyskać różnorodne efekty. Zazwyczaj posiadają w swoim składzie różnorodne cząsteczki np. dolomitu, pyłu aluminiowego, łusek brokatowych, kwarcu, włókien celulozy. Są traktowane jako farby pośrednie pomiędzy zwykłymi farbami i masami strukturalnymi. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)