fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podłogi

Podłogi rozkłada się na belkach stropowych albo na podstawkach, czyli legarach. To są krawędziaki widniejące na filarach ceglanych albo betonowych, jeśli rozkłada się podłogi na parterze budynku, jaki nie posiada piwnicy albo na podsypce w stropach między kondygnacjami. (uprawnienia budowlane kontakt) Jak podłogi rozmieszcza się na podstawkach betonowych albo na wygładzonej płycie stropowej, w rolę legarów mogą wejść tutaj bale 50mm albo deski 40mm układane na płask. Rozkładanie desek podłogowych, aby na pewno pojawiło się ścisłe przyleganie przeprowadza się poprzez dociąganie. Robi się to tak, że po rozłożeniu dwóch bądź trzech desek przymocowuje się do legarów, od strony nie rozłożonej podłogi klamry, do nich dokłada się prowadnicę i wśród prowadnicę a rozłożone deski umieszcza się kliny, jakie przyciskają do siebie rozłożone deski.

Dociągnięcie desek

Po solidnym dociągnięciu, wszystkie deski wbija się dwoma gwoździami w legar. Korzysta się do tego z gwoździ o długości jaka będzie się równać trzykrotnej grubości deski. (uprawnienia budowlane 2021) Gwoździe warto wbijać na niewielkim skosie. Czasem używa się gwoździe z niewystającymi łebkami, żeby po ugruntowaniu nie wysunęły się powyżej płaszczyzny podłogi. Przeprowadzania ciesielskich więźb dachowych, tak samo jak stropy i mury, zaczyna się od wytrasowania i nacięcia części i uszykowania złączy. Patrząc na plan wiązara jaki widnieje w planie więźby dachowej trasuje się na wyrównanej powierzchni wiązar normlanych pomiarów. Rysunek taki przydaje się do wykreślania różnych części składowych. Określone części daje się do obróbki. Po zrobieniu każdej części dostawia się różne wiązary do siebie, czyli robi montaż próbny. Potem rozmieszcza się i przystawia ramki stolcowe oraz krawężnice, krokwie kulawki czy koszowe jeśli one akurat w tej więźbie będą miały mieć zastosowanie. (uprawnienia budowlane program)

Części więźby na strop strychowy

Po wpasowaniu i zestawieniu różnych części warto je prawidłowo opisać. Potem składa się części albo pełne ekipy blisko konstrukcji blisko przyrządów do transportu pionowego. Części da się składać w stertach dzieląc je na typ, więc osobno krokwie, osobno kleszcze i tak dalej. Można też robić to po kolei kolejnymi wiązarami. Ta druga metoda potrzebuje dużo więcej przestrzeni i komplikuje przewóz, ale upraszcza roboty montażowe. Części więźby na strop strychowy transportuje się podnośnikami zautomatyzowanymi. Do przewozu pionowego części zestawia się w pakiety, żeby zagospodarować nośność przyrządów. Montaż więźby zaczynamy od rozłożenia namurnic i podwalin. Potem przyczepia się ścianki stolcowe, a po nich krokwie wiązarów centralnych. Na samym końcu resztę krokwi i przeprowadza się łacenie czy deskowanie. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Robienia drewnianych dźwigarów inżynierskich zaczynamy od rozplanowania i obrobienia części składowych. Montaż dźwigarów deskowych przeprowadza się na powierzchni zbitej z bali o obwodzie 50-60mm, rozmieszczonych na legarach i solidnie przymocowanych za pomocą gwoździ. Styki bali prawidłowo jest przeprowadzić na wpust i wypust, żeby dostać idealnie wyrównaną płaszczyznę podłogi. Na podłodze robi się wedle planu zarys dźwigara, zwiększając plan do skali 1:1. Potem kładzie się osie żeber mocujących i przyczepia do podłogi zwornicę i podkładki. Zwornicę rozmieszcza się na osiach żeber, rozmieszczając wśród nich podstawki w odległościach 50cm. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Długość zwornicy

Długość zwornicy musi być większa od rosłości dźwigara o nawet 100mm, żeby dało się łatwo umieścić klin wśród pasy dźwigara i klocki. Na zwornicach rozmieszcza się dwa pasy i usztywnia je na chwilę kilkoma gwoździami do podstawek. Potem wśród pasy ustawia się żebra mocujące i usztywnia w zwornicach, tak, by te części nie dały rady zmienić swojego miejsca podczas wbijania desek. (program egzaminu na uprawnienia)

Po zaklinowaniu gwoździe wbite na jakiś czas w podstawki usuwa się, a potem rozkłada się na pasach jeden rząd desek środnika, a po ich przybiciu rozmieszcza się kolejny rząd i ponownie pasy oraz żebra. Po zbiciu gwoździami wybija się kliny z klocków, dźwigar niweluje się i obkręca o 180°, żeby umiejscowić gwoździe z drugiej strony.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com