fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje balkonów

Drzwi balkonowe wpuszczają dużo światła do pomieszczenia. Balkony zaś zapewniają dodatkowe miejsce na wypoczynek, dlatego często stosuje się je w budynkach. Balkony wykonuje się zwykle z drewna, stali lub żelbetu. Niezależnie od użytego materiału buduje się je  jako balkony wspornikowe, podwieszane lub podparte.

Sprawdź te i inne pytania jakie możesz spotkać na swoim egzaminie Uprawnienia Budowlane.

Balkony wspornikowe

Balkony wspornikowe są najczęściej stosowanym rodzajem konstrukcji balkonowych. Utwierdzone są w stropach kondygnacji lub ścianach nośnych. Zakotwienie musi zapewnić odpowiednią pracę balkonu i zabezpieczyć to miejsce przed obrotem płyty.  Balkony te najmocniej uginają się przy wolnej krawędzi. Największe naprężenia występują  tu przy ścianie budynku. Ten typ konstrukcji umożliwia swobodę projektowania architektonicznego, ponieważ nie wymaga dodatkowego podparcia. Balkony wspornikowe wykonywane są podczas budowy budynku.

Balkony podwieszane

Kolejny rodzaj balkonów to balkony podwieszane, które mocowane są do ścian konstrukcyjnych za pomocą cięgien stalowych lub stalowych konstrukcji podpierających z zastrzałami i belkami od spodu płyty. Wykonuje się je jako lekkie, nieduże, najczęściej wykonane z drewna lub stali. Obciążają jednak ściany budynku. Buduje się je budynkach już istniejących, na przykład podczas ich modernizacji. Montaż gotowej konstrukcji następuje niezwykle szybko. Jest to kwestia zaledwie kilku godzin.

Balkon podparty

Balkon podparty natomiast wykonuje się na konstrukcji dostawionej do budynku i posadowionej na własnym fundamencie. Jako podparcie balkonu wykorzystuje się słupy lub  ściany poprzeczne. Konstrukcja balkonów dostawianych nie obciąża ścian budynku. Balkon połączony jest z nimi punktowo. Pozwala to na zachowanie stateczności oraz przeniesienie obciążeń poziomych od wiatru. Balkony mogą mieć konstrukcję żelbetową, drewnianą lub stalową. Balkony żelbetowe opiera się najczęściej na masywnych słupach betonowych, które harmonizują się z architekturą budynku.

Materiały konstrukcyjne

W domach murowanych balkony te mają najczęściej konstrukcję żelbetową , gdzie łączy się zbrojenie płyty balkonu i stropu. Żelbetowa płyta stanowi podłoże, na którym układa się posadzkę. Grubość płyty powinna wynosić minimum 8 cm, aby można było do niej przymocować na stałe słupki balustrady balkonu. W domach drewnianych najczęściej spotyka się balkony z drewna oparte na przedłużonych belkach stropowych.

Problemy w wykonaniu balkonów

Połączenia balkonu z obiektem budowlanym stają się bardzo często punktem mostka termicznego. Z tego względu do łączeniu płyty balkonowej ze stropem warto stosować specjalne łączniki termoizolacyjne, które w dużym stopniu ograniczają straty energii cieplnej. Innym rozwiązaniem jest dokładne ocieplenie płyty balkonowej np. za pomocą płyt styropianowych.

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com