fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Renowacja zabytków geopolimerową iniekcją

Renowacja zabytków geopolimerową iniekcją

Iniekcja geopolimerowa to metoda związana z bezinwazyjną poprawą w podłożu nośności. Metoda ta polega na iniekcji geopolimerów, które pęcznieją. Stosuje się ją już od przeszło 40 lat w celu wzmocnienia obiektów oraz budynków. W Europie Zachodniej geopolimery już od lat cieszą się na rynku powodzeniem w stosowaniu ich do poziomowania, wzmacniania oraz stabilizowania podłoża i gruntu pod zabytkami. Naprawa opiera się o mało inwazyjną i szybką iniekcję, jaka zachodzi w głębi gruntu. Takie działanie pozwala wzmocnić go pod obiektem bez wykonywania wykopów, stosowania ciężkiego budowlanego sprzętu oraz bez drgań. Geopolimerami są żywice wysoko ekspansywne. W szybki sposób penetrują one grunt i w krótkim czasie osiągają swoje użytkowe właściwości. To sprawia, że iniekcja geopolimerami stanowi alternatywę dla technologii tradycyjnych.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Renowacja zabytków geopolimerową iniekcją
Renowacja zabytków geopolimerową iniekcją

Szybkość działania geopolimerów

Kluczową właściwością związaną z geopolimerami jest szybkość uzyskania przez geopolimerowy materiał nośnych właściwości w związku z zajściem chemicznej reakcji. Czas ten wynosi około 90 sekund. Geopolimer jaki zostaje zaaplikowany swoją użytkową wytrzymałość osiąga po upływie pierwszych minut od iniekcji. Oznacza to, że można po tym czasie normalnie użytkować posadzkę. Dodatkowo nie zachodzi tu konieczność usuwania wyposażenia podczas przeprowadzania remontu. W czasie napraw z zastosowaniem iniekcji mogą w tym samym czasie być przeprowadzane inne konserwacyjne prace w obiekcie.  (uprawnienia budowlane program) 

Upłynniony grunt z cementem

Utrudnieniem, które trzeba mieć na uwadze, i które wiąże się z podbijaniem fundamentu w technologii tradycyjnej jest bezwzględna konieczność usuwania gruntu, jaki został upłynniony i zawiera w swoim składzie cement. Wydobywa się on w czasie przeprowadzania prac na powierzchnię z wiertniczych otworów. Geopolimerowe rodzaje iniekcji powodują ograniczenie do jak najmniej uciążliwych przewiertów, które mają średnicę 16 mm. W nich umieszcza się iniekcyjne pakery za pomocą których wstrzykuje się geopolimer. Po podaniu tego materiału iniekcyjne otwory ponownie zasklepia się. Każdy z iniekcyjnych punktów stwarza strefę oddziaływania, której promień wynosi ok. 1,5 metrów. W tym obszarze grunt wzmacnia się i konsoliduje.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Mała inwazyjność geopolimerowe iniekcji

Metody tradycyjne opierają się o wylewanie bądź też wtryskiwanie betonu, aby wzmocnić fundament. W ten sposób zachodzi duża ingerencja w podłoże zabytków. Oznacza to w praktyce, że trzeba będzie przeprowadzić głębokie wykopy stosując do tego celu ciężkie budowlane sprzęty, aby wylać beton albo zainstalować pale betonowe.    (uprawnienia budowlane 2023) Kiedy mamy do czynienia z obiektami o trudnym dostępie, który znajduje się np. na starówce miasta, a sąsiedztwo jest w dużym stopniu zagęszczone, takie prace są niekiedy praktycznie nie możliwe. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przejazdu ciężkiego sprzętu oraz rozlokowania go. Wąskie uliczki na terenach starych miast nie są  nawet przystosowane do takich obciążeń.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com