Na co potrzebna Ci zgoda wspólnoty?
Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania w bloku powinieneś dobrze zorientować się, jaki zakres prac remontowo-wykończeniowych możesz dokonywać we własnym mieszkaniu. Może się okazać, ze niektóre z nich będą wymagać bezpośredniej zgody wspólnoty mieszkaniowej. Sprawdźmy, o jakich pracach jest mowa. (uprawnienia budowlane cena)
Ingerencja w części wspólne
Jeżeli zamierzamy w mieszkaniu w bloku zrobić remont, powinniśmy sprawdzić, czy nie będzie on w jakikolwiek sposób ingerował w część wspólną budynku. Częścią wspólną możemy określić część przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców danej nieruchomości. Jeżeli chodzi o sam zakres ingerencji w część, która przysługuje wszystkim mieszkańcom będzie zależeć to, jaki rodzaj prac remontowych będziemy mogli przeprowadzić, a które będą wymagać zgody wspólnoty. Oczywiście kwestią niezaprzeczalną jest to, że sam remont, który przeprowadzamy w obrębie jedynie naszego lokalu, który jest naszą własnością nie wymagają zgody wspólnoty, ponieważ nie ingerują w części wspólne budynku. Mowa więc o tym, że swobodnie możemy dokonywać wszelkich prac remontowych, na które mamy ochotę. Jeżeli jednak okaże się, że nasz remont w jakikolwiek sposób będzie miał wpływ na część wspólną nieruchomości, wówczas musi na to wyrazić zgodę mieszkaniowa wspólnota. (uprawnienia budowlane testy)
Części wspólne w bloku
Bardzo często jest jasno dookreślić, jakie części bloku są częściami wspólnymi. Jeżeli chodzi o konkretną definicję takich części wspólnych to możemy się z nią spotkać w ustawie o własności lokali. Nie da się jednak ukryć, że ten rodzaj definicji jest bardzo ogólny, więc często ta granica pomiędzy naszą częścią budynku własnościową, jaką jest mieszkanie, a częściami budynku wspólnymi łatwo się zaciera. Jeżeli chodzi o jej brzmienie to określa się takie części wspólne jako części nieruchomości wspólnej, którą jest grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Nie ma więc jasno sprecyzowanego katalogu ewentualnych części wspólnych, więc tak naprawdę możemy tylko domniemać, jakie do nich należą. Wśród nich wymienić można: dach, stropy, ściany nośne, instalacje grzewcze, piony wodne, kanalizacyjne czy wentylacyjne, klatka schodowa, fragmenty budynku oraz elewacja. (uprawnienia budowlane 2023)
Uchwała wspólnoty
Jeżeli planujesz remont, w pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z dotychczas podjętymi przez wspólnotę uchwałami. Stanowią one bowiem część prawa wewnętrznego wspólnoty, do których bezwzględnie należy się stosować. Możemy więc mieć nadzieję, że niektóre z kwestii, które są dla nas kluczowe względem remontu są uregulowane właśnie w uchwale i dadzą nam odpowiedź, czy daną inwestycję możemy dalej realizować. Co może się znaleźć w uchwale wspólnoty mieszkaniowej? Przede wszystkim wskazuje się, że może tam zostać ustalona wysokość stawek za dzierżawę danej części elewacji, czy też sposób partycypowania w kosztach remontów części wspólnych. Oczywiście możliwe jest także dookreślenie w niej możliwości ingerencji w części wspólne przez mieszkańców, ponieważ uchwała wspólnoty nie jest dokumentem nie do zmiany. Pamiętajmy jednak, że wszelkie zapisy powinny pozostać w pełnej zgodzie z obowiązującym prawem. (uprawnienia budowlane segregator)